Gabriela Ruse s-a calificat în semifinale la Transylvania Open

Gabriela Ruse s-a calificat în semifinale la Transylvania Open, după un meci spectaculos făcut în fața Emilianei Arango, locul 118 WTA.

Românca  a câștigat, scor 6-1, 0-6, 6-1. Ruse (25 ani, 188 WTA), beneficiara unui wild card, a obţinut victoria într-o oră şi 45 de minute.

Românca a reuşit cel mai bun rezultat al său în acest an, în faţa unei adversare care a avut evoluţii apreciate în ultima vreme. Jucătoarea columbiană (22 ani, 118 WTA) venea după un sfert de finală la turneul WTA 1.000 de la Guadalajara. Aici le-a învins pe Anastasia Potapova, Sloane Stephens şi Taylor Townsend.

Gabriela Ruse şi-a asigurat un cec de 11.275 de dolari şi 110 puncte WTA, iar în penultimul act o va înfrunta pe Ana Bogdan sau pe Rebeka Masarova (Spania).

Ruse va juca vineri seara şi în sferturi la dublu, alături de americanca Alycia Parks, pe care a învins-o în primul tur la simplu.