Gabriel Burtanete, locul 5 în finală la sărituri, la Campionatele Europene de la Munchen

Gabriel Burtanete s-a clasat, duminică, pe locul 5 în finala concursului de sărituri din cadrul Campionatelor Europene de gimnastică de la Munchen.

Campionul mondial de juniori a avut o medie de 14.316 (14.566/ 14.066).

Podiumul a fost ocupat de britanicul Jake Jarman (14.983), armeanul Artur Davtyan (14.983) şi ucraineanul Igor Radivilov (14.899).

Gabriel Burtănete a fost singurul gimnast român care s-a calificat în finala pe aparate, obținând al treilea punctaj cu o săritură de 14.733. De asemenea, pentru gimnastul buzoian a fost prima finală de seniori la care a concurat.

„Sunt mulțumit. Am mers bine cu echipa. A fost prima dată când am intrat într-o finală la seniori. Mie îmi place foarte mult echipa aceasta. Avem oameni cu experiență. Sper să avem rezultate bune”, spunea Gabriel Burtănete în urmă cu trei zile.