Furtună la pauză! `Au fost ravagii în vestiar`, a recunoscut Dică, după repriza de coșmar din FCSB-Chindia

FCSB a reușit prima victorie în Superligă, dar a suferit cât pentru zece. A învins-o pe Chindia, scor 3-2, dar a avut o primă repriză ca-n filmele de groază.

Cu un om în plus pe teren din minutul 7, FCSB a intrat la vestiar cu un handicap de două goluri. A intrat în scenă Nicolae Dică. A fost iureș, iar antrenorul roș-albaștrilor a ridicat tonul la jucători.

„O primă repriză foarte slabă. Vorbeam cu staff-ul după joc, nu am trăit nici ca jucător așa ceva! Echipa adversă să fie în 10 oameni și să primim două goluri pe niște greșeli imense. Pe două greșeli de poziționare să primim două goluri… Este inacceptabil pentru mine! Nu este ok ce s-a întâmplat în prima repriză.

Am avut reacție bună în repriza secundă, am marcat trei goluri, ne-am creat multe ocazii, dar am făcut iar o greșeală și era să fim egalați. Din nimic, le-am zis «luați voi, că vrem să dați gol!». Nu e acceptabil!

Avem fundași de 1,95 metri. Trebuie să dea cu capul. O să le dau la antrenament doar să dea cu capul, nu avem ce face. Am pregătit lucrul acesta, știam că vor juca cu mingi lungi.

Au fost ravagii în vestiar, în afară de lucrurile pe care le-am explicat din punct de vedere tactic. Trebuia să fac ceva să îi trezesc. Important e că am reușit.

Nu avem titulari, nu avem rezerve. Important pentru mine e ca jucătorii de pe bancă să fie concentrați la joc. Cu ajutorul celor de pe bancă putem câștiga, mereu sunt foarte importanți”, a spus Nicolae Dică la Digi Sport.