Fotbalul nu e mereu nedrept! Dică a răsuflat ușurat, după ce Mioveni-ul a smuls un punct la Botoșani, fotbalistul gonit de Becali a marcat

Ca ziua și noaptea. Așa au fost prestațiile celor două echipe, împărțite pe reprize. În prima parte, FC Botoșani și-a tăiat partea leului. Elevii lui Flavius Stoican au dat ritmul și au și deschis repede scorul.

În minutul 12, Gabriel Kupa Mutombo s-a înălțat și a înscris cu o lovitură de cap. A fost și scorul primei reprize. Cea de-a doua n-a mai semănat deloc cu ea.

Jucătorii lui Nicolae Dică s-au zbătut, s-au străduit și până la urmă antrenorul a mutat decisiv. A introdus al doilea vârf, pe Krasniqi, și în minutul 88 a scos un penalty. Fotbalistul pe care Gigi Becali l-a trimis înapoi la Mioveni, Bogdan Rusu, a egalat.

S-a terminat 1-1 în ultima etapă a sezonului regulat, iar Botoșani și CS Mioveni merg la braț în play-out. Moldovenii, cu 32 de puncte, argeșenii, doar cu 22.

Botoșani: E. Pap – Petro, Sadiku, Mutombo, A. Dragu – A. Ivanov, Zabou, Dican – Cioiu, Camara, Mailat
Rezerve: Ducan – Patache, Șeroni, Mboko, E. Florescu, G. Ionuț, A. Burlacu, M. Roman I, Carmel
Antrenor: Flavius Stoican

CS Mioveni: Greab – Sno, Garutti, Scarlatache, Burnea – Lixandru, Panait, V. Pop – Carnat, B. Rusu, Diallo
Rezerve: F. Croitou – Balaur, Mboumbouni, Lepistu, Toma, Rădescu, Antal, Buziuc, B. Krasniqi
Antrenor: Nicolae Dică