Florentin Pera rupe tăcerea! Anunţul nopţii după prima victorie de la Mondiale. Ce obiectiv au fetele de la handbal la turneul final

Florentin Pera rupe tăcerea! Anunţul nopţii după prima victorie de la Mondiale. S-a aflat ce obiectiv au fetele de la handbal la turneul final. Cristina Neagu, vedeta echipei nu poate evolua în primele meciuri din cauza unei accidentări.

Florentina Pera este mulţumit de evoluţia tricolorelor în primul meci de la turneul final. România a învins Chile, scor 44-19, la Campionatul Mondial de handbal feminin.

Florentin Pera rupe tăcerea!

Tricolorele au urcat provizoriu pe primul loc în Grupa E. Florentin Pera spune că i-a plăcut foarte mult prima repriză a meciului cu Chile. „În primul rând, felicitări celor de la Chile. A fost un meci bun pentru ele, în special în repriza secundă. Cred că România a fost echipa mai bună. Am jucat foarte bine în prima parte, atât în atac, cât și în apărare.

Ne-am creat un avantaj și am închis meciul. Sunt satisfăcut de rezultat, le-am dat ocazia tuturor jucătoarelor să evolueze astăzi. Am început cu dreptul, atmosfera e bună și ne concentrăm la meciul cu Serbia”, a spus Pera.

Pentru tricolore urmează două meciuri foarte importante. Duminică jucăm cu Serbia, apoi marţi cu Danemarca. În funcţie de aceste rezultate, România ştie cu ce punctaj va ajunge în grupele principale. Atunci, ar putea reveni şi Cristina Neagu după accidentare.