Florentin Pera a recunoscut! Ce a spus selecţionerul după umilinţa cu Danemarca: ‘Acolo s-a pierdut meciul’

Florentin Pera a recunoscut! S-a aflat ce a spus selecţionerul naționalei de handbal feminin după umilinţa suferită. Florentin Pera a vorbit despre cauzele eșecului cu Danemarca, scor 23-39, de la Campionatul Mondial de handbal feminin.

„Tricolorele” erau deja calificate în grupele principale înainte de partida cu selecționata Danemarcei. Meciul mai conta pentru prima poziție în grupa preliminară. Astfel, România s-a calificat cu două puncte în grupele principale, acolo unde va evolua cu Germania, Japonia și Polonia.

Florentin Pera a recunoscut

Pera este de părere că duelul cu Danemarca a fost un eșec din pricina evoluției reprezentativei României de la începutul partidei. La pauză, „tricolorele” erau conduse cu 11 goluri, iar scorul de pe tabelă era 21-10.

„Am încercat să dăm tot, să jucăm cu inima. Am încercat să schimbăm pe parcurs, când Danemarca avea 6-7 goluri avans. Am pierdut meciul în prima repriză. În a doua am folosit jucătoare tinere. Am avut ocazii, am și pierdut, însă, dueluri 1 la 1.

Lixăndroiu are doar 18 ani, e o jucătoare pentru viitor. Trebuie să ne mobilizăm și să luptăm în continuare. Avem o echipă bună, cred că putem să jucă mult mai bine în viitor”, a spus Florentin Pera, în cadrul unei conferințe de presă.

9 decembrie, ora 16:30: România – Japonia
11 decembrie, ora 19:00: Polonia – România.

Formația câștigătoare din grupa în care este România va evolua în „sferturi” cu echipa de pe locul 2 în grupa I principală (Suedia, Muntenegru, Croația, Ungaria, Senegal, Camerun). Mai mult, echipa care va obține locul 2 în grupa reprezentativei României va juca în „sferturi” cu câștigătoarea din grupa I principală.