Final pe munchie de cuţit în Grupa C! S-a terminat Anglia-Slovenia. O nouă prestaţie ruşinoasă + Echipele calificate în optimi / Foto

Final pe munchie de cuţit în Grupa C! S-a terminat Anglia-Slovenia. O nouă prestaţie ruşinoasă a englezilor care au avut mingea, dar în prima repriză nu au existat. În celălalt meci al grupei sârbii aveau nevoie disperată de victorie pentru optimile EURO 2024.

Anglia e văzută că o candidată la trofeu, dar a jucat un fotbal de toată jena până acum la EURO 2024. O echipă plină de vedete înscrie goluri cu linguriţa.

S-a terminat Anglia-Slovenia

În prima repriză, englezii au avut 70% posesie, dar ocaziile au lipsit. Slovenia a încercat, dar nu a reuşit să fie periculoasă. În repriza secundă, slovenii au reuşit să se apere perfect. Nu le-au dat absolut nicio şansă englezilor şi s-a terminat fără gol marcat. Slovenia a terminat grupa fără înfrângere, dar şi fără victorie. La final, slovenii s-au bucurat pentru un rezultat istoric. Termină însă abia pe locul 3, departajată de Danemarca abia la punctele din preliminarii. A fost criteriul cu numărul 9.

Anglia – Slovenia, echipe de start

Anglia: Pickford – Walker, Stones, Guehi, Trippier – Gallagher, Rice, Bellingham – Saka, Kane, Foden
Selecționer: Gareth Southgate

Slovenia: Oblak- Karnichick, Druidic, Bijol, Janza – Stojanovic, G. Cerin, Elsnik, Milakar – Sesko, Sporar
Selecționer: Matjaz Kek

În celălalt meci al serii, Serbia avea nevoie disperată de victorie. A făcut însă o primă repriză extrem de slabă. Nu s-a apropiat de poarta lui Schmeichel. Danezii au jucat la aşteptare, în speranţa unei reuşite pe contraatac. S-a terminat Danemarca-Serbia 0-0 şi Serbia a fost eliminată. Danemarca termină pe locul secund datorită celui de-al nouălea criteriu de departajare, puncte din preliminarii.

Danemarca – Serbia, echipe de start

Danemarca (3-4-1-2): Schmeichel – Andersen, Christensen, Vestergaard – Bah, Hjulmand, Hojbjerg, Maehle – Eriksen – Hojlund, Wind
Rezerve: Bruun Larsen, Damsgaard, Delaney, Dolberg, Dreyer, Hermansen, Jensen, Kjaer, Kristensen, Kristiansen, Norgaard, Poulsen, Ronnow, Skov Olsen, Zanka
Selecționer: Kasper Hjulmand

Serbia (3-4-2-1): Rajkovic – Veljkovic, Milenkovic, Pavlovic – Mijailovic, Ilic, Gudelj, Zivkovic – Samardzic, Lukic – Mitrovic
Rezerve: Babic, Birmancevic, Gacinovic, Jovic, Maksimovic, Sergej Milinkovic-Savic, Vanja Milinkovic-Savic, Mladenovic, Petrovic, Raktov, Spajic, Stojic, Tadic, Vlahovic
Selecționer: Dragan Stojkovic