Final pe muchie de cuţit pe Arena Naţională! S-a terminat România-Israel. Ce au făcut băieţii lui Edi Iordănescu în drum spre EURO 2024. Am avut un meci mai greu decât ne-am fi aşteptat.

Băieţii lui Edi Iordănescu s-au apărat de parcă am fi jucat cu una din forţele Europei. Israelienii au fost mari cu noi pe Arena Naţională.

S-a terminat România-Israel

Oaspeţii au dominat aproape tot meciul. Tot ei au fost şi cu ocaziile. Chiar şi aşa, Alibec a deschis scorul în minutul 27. Portarul Glazer a comis-o la şutul lui Stanciu, pe care l-a scăpat în faţă.

Golul marcat nu ne-a descătuşat. Israelienii ne-au presat şi au egalat prin Gloukh în minutul 53. Tot oaspeţii au avut şansa lui 2-1, dar şi bara ne-a salvat. S-a terminat România-Israel 1-1 şi tricolorii îi menţin pe israelieni în lupta pentru calificare.

România – Israel. Echipele de start:

România: H. Moldovan – Sorescu, Cr. Manea, Drăgușin, Burcă, Bancu – R. Marin, N. Stanciu, M. Marin – Fl. Coman, Alibec
Rezerve: Târnovanu, Aioani – Rațiu, Screciu, Cicâldău, Pușcaș, Mihăilă, I. Hagi, Rus, Olaru, Moruțan, Camora
Selecționer: Edward Iordănescu

Israel: O. Glazer – Dasa, Miguel Vitor, Goldberg, Revivo – Peretz, Lavi, Gloukh – Jehezkel, Turgeman, Solomon
Rezerve: D. Peretz, Jarafi – Jaber, Lemkin, Safuri, Weissman, Kinda, Kanichowsky, Abu Fani, Baribo, David, Davidzada
Selecționer: Alon Hazan

Arbitru: Slavko Vinčić // Asistenți: Tomaž Klančnik, Andraž Kovačič (toți Slovenia)