Final pe muchie de cuțit pe Arena Națională! S-a terminat FCSB-CSU Craiova. Egal pentru adversare

FCSB și CSU Craiova și-au împărțit punctele după ce au terminat la egalitate, scor 1-1, meciul care a deschis play-off-ul SuperLigii.

Oaspeții au deschis scorul pe Arena Națională în minutul 32. Ivan a aruncat de la margine, Markovic a trecut printre Șut și Sorescu, l-a driblat pe Dawa și pe Cristea și l-a învins pe Târnovanu. Au urmat încă patru ocazii pentru olteni până la finalul reprizei.

În minutul 45, Edjoumaa marcat cu un șut spectaculos, dar reușita a fost anulată pentru un fault în atac comis în prealabil de Iulian Cristea asupra lui Screciu. După pauză, elevii lui Mihai Pintilii au început să pună presiune.

Andrei Cordea a scăpat singur spre poartă, în minutul 54, dar a fost blocat de Laurențiu Popescu. Octavian Popescu a încercat și el apoi să înscrie, dar a trimis pe lângă.

În minutul 66, Malcom Edjouma a restabilit egalitatea cu o lovitură de cap. Când mai erau aproape 10 minute până la finalul timpului regulamentar, oltenii au marcat, dar golul a fost anulat pe motiv de offside.

FCSB este pe locul 3 cu 30 de puncte, în timp ce echipa lui Rotaru este pe locul 4 cu 28 de puncte.

FCSB – CS Universitatea Craiova, echipele de start

FCSB: Târnovanu – Sorescu, Dawa, I. Cristea, Radunovic – Edjouma, Ad. Șut, Olaru – Fl. Coman, Compagno, Oct. Popescu
Rezerve: A. Vlad – V. Crețu, Haruț, Miculescu, Ov. Popescu, Oaidă, Pantea, Radaslavescu, Cordea
Antrenor: Mihai Pintilii

CSU Craiova: L. Popescu – Șt. Vlădoiu, Zajkov, Bg. Mitrea, Ndong – Mateiu, Screciu – Ișfan, Baiaram, A. Ivan – Markovic
Rezerve: Lazar – Hanca, Găman, Sala, Al. Crețu, Roguljic, Rivaldinho, Koljic
Antrenor: Eugen Neagoe