Final pe muchie de cuţit pe Arcul de Triumf! S-a terminat Dinamo-Unirea Slobozia. Echipa lui Zeljko Kopic a tremurat serios cu nou promovata

Final pe muchie de cuţit pe Arcul de Triumf! S-a terminat Dinamo-Unirea Slobozia. Echipa lui Zeljko Kopic a tremurat serios cu nou promovata, mai ales în repriza secundă. Dinamo a avut mari probleme de lot pentru această dispută.

Zeljko Kopic a avut 6 jucători absenţi pentru acest meci. Asta s-a văzut în jocul dinamoviştilor.

S-a terminat Dinamo-Unirea Slobozia

Dinamo a început meciul tare. Cîrjan a reuşit să deschidă scorul, în minutul 32, spre bucuria celor 6.850 de spectatori de pe stadion, număr oficial. Dinamo a avut o apărare improvizată. Cu Kennedy Boateng și Josue Homawoo accidentați, Răzvan Patriche și Cristian Licsandru au format cuplul de fundași centrali al câinilor. Mai mult, Teljko Kopic l-a debutat şi pe Patrick Olsen, mijlocașul danez recent sosit de la Slask.

În repriza a doua oaspeţii au avut şanse importante de a egala, dar nu au reuşit să-l învingă pe Gulobovic. Dinamo a tras de timp, ca o echipă mică, pe finalul meciului. Scor final Dinamo-Unirea Slobozia 1-0 şi echipa lui Zeljko Kopic e pe loc de play-off în Superliga.

Dinamo – Unirea Slobozia, echipele de start

Dinamo (4-3-3): Golubovic – Sivis, Patriche, Licsandru, Amzăr – Olsen, Gnahore, Cîrjan – Milanov, Selmani, A. Bani
Rezerve: Roșca, Pașcalău, A. Stoian, Soro, Caragea, Rotund, Mărginean, C. Costin
Absenți: Politic, Abdallah, Florescu, P. Neagu, Bordușanu (accidentați), Homawoo (incert)
Antrenor Zeljko Kopic

Unirea Slobozia (4-2-3-1): D. Rusu – Medina, G. Lazăr, Pospielov, Șerbănică – Coadă, Perianu – Bărbuț, Aganovic, Nkama – Gele
Rezerve: Krell, Ibrian, Antoche, Toma, Lemnaru, Pacionel, Dorobanțu, Vlăsceanu, Camara, F. Ilie, Yusov
Absenți: –
Antrenor Adrian Mihalcea

Stadion „Arcul de Triumf”
Arbitru Andrei Moroiță (Ploiești). Asistenți Alexandru Vișan, Daniel Vlase (ambii din Galați)
Arbitru VAR Adrian Cojocaru (Galați). Asistent VAR Mircea Orbuleț (București)