Final pe muchie de cuţit la Stuttgart! S-a terminat Slovenia-Danemarca. Christian Eriksen, revenire emoţionantă la EURO 2024 / Foto

Final pe muchie de cuţit la Stuttgart! S-a terminat Slovenia-Danemarca. Christian Eriksen, revenire emoţionantă la EURO 2024. Asta după ce la turneul european trecut a fost la un pas de moarte.

Meci închis la Stuttgart, între Slovenia şi Danemarca. Cele două echipe au fost cele mai zgârcite naţionale de până acum, de la EURO 2024.

S-a terminat Slovenia-Danemarca

A fost un meci urât, dar care a început foarte bine pentru nordici. Christian Eriksen a reuşit să deschidă scorul după doar 17 minute. A fost un moment plin de emoţie pentru jucătorul danez.

Astăzi au trecut 1.100 de zile de la momentul în care starul danez a fost la un pas de moarte. Atât a trecut de la colapsul lui Christian Eriksen din meciul cu Finlanda de la EURO 2020. Trei ani și patru zile mai târziu și cu un stimulator cardiac montat de medici, liderul nordicilor a revenit cu gol la un European.

De altfel, Slovenia nu a avut ocazii decât pe finalul meciului. Sporar putea să marcheze, dar a ratat uluitor, singur, din 6 metri. În minutul 75, slovenii au avut bară. La faza imediat următoare au reuşit şi egalarea. Janza a tras de la distanţă, şutul a fost deviat şi a intrat în poartă. Scor final Slovenia-Danemarca 1-1 şi slovenii provoacă prima surpriză de la EURO 2024.

Slovenia – Danemarca, echipele de start

Slovenia: Oblak – Karnicnik, Drkusic, Bijol, Janza – Stojanovic, Cerin, Elsnik, Mlakar – Sporar, Sesko
Rezerve: Belec, Vekic, Balkovec, Blazic, G. Stankovic, Verbic, Lovric, Kurtic, Horvat, Vipotnik, Celar, Brekalo, Zugelj, Zeljkovic, Ilicic
Selecționer: Matjaz Kek

Danemarca: Schmeichel – Andersen, Christensen, Vestergaard – Kristiansen, Hjulmand, Eriksen, Hojbjerg, Bah – Hojlund, Wind
Rezerve: Hermansen, Ronnow, Kjaer, Maehle, Jensen, Delaney, Skov Olsen, Dolberg, Jorgensen, Damsgaard, Norgaard, Poulsen, Dreyer, Kristensen, Bruun Larsen
Selecționer: Kasper Hjulmand

Stadion: MHPArena (Stuttgart)
Arbitru: Sandro Schärer (Elveția), Asistenți: Stephane De Almeida, Bekim Zogaj, VAR: Fedayi San