Final pe muchie de cuţit la Sibiu! S-a terminat Hermannstadt-FC Botoşani. Ce au făcut oamenii lui Marius Măldărăşanu

Final pe muchie de cuţit la Sibiu! S-a terminat Hermannstadt-FC Botoşani. S-a aflat ce au făcut oamenii lui Marius Măldărăşanu. A fost un meci la discreţia gazdelor, care nu au ratat şansa de a obţine trei puncte mari în lupta pentru play-off.

Echipa lui Marius Mădldărăşanu nu a dat nicio şansă lanternei roşii din Superliga. Asta deşi a fost un meci destul de echilibrat.

S-a terminat Hermannstadt-FC Botoşani

Gazdele au deschis scorul repede, prin Silviu Balaure, după doar 10 minute de la debutul partidei. Botoşaniul, fără Eduard Florescu, nu a reuşit să revină în joc. Mai mult, a încasat şi golul al doilea, la 4 minute de la startul părţii secunde. Acelaşi Silviu Balaure a făcut 2-0 în minutul 49, spre bucuria celor 2.392 de spectatori, cifră oficială.

Scor final Hermannstadt-FC Botoşani 2-0 şi gazdele se apropie la un punct de locurile de play-off. De partea cealaltă, moldovenii rămân ultimii în Superliga, cu un punct mai puţin ca Dinamo.

Hermannstadt – FC Botoșani, echipele de start:

Hermannstadt (4-4-2): Căbuz – Butean, Găman, Bejan, Opruț – Balaure, Mino, Murgia, Jipa – Iancu, Paraschiv
Rezerve: Muțiu, Pop, Medina Etienne, Stoica, Antoche, Bărbuț, Bucuroiu, Biceanu, Oroian, Ciubotaru, Fonseca
Absenți: D. Iancu (în recuperare), C. Neguț (bolnav)
Antrenor: Marius Măldărășanu

FC Botoșani (4-3-3): Ducan – R. Benzar, Sadiku, Miron, Țigănașu – Filip, Dican, Mitrov – Kaprof, Ilicic, Caputa Ferreira
Rezerve: Ureche, Șeroni, Petro, Adams, Creț, Dragomir, Dragu, Cioiu, Cărăușu, Rautu, Fulop
Absenți: Florescu, David (suspendați)
Antrenor: Bogdan Andone

Stadion: Municipal
Arbitru: – Horia Mladinovici (Bucureşti). A1: Mircea Orbuleț (București), A2: Alexandru Corb (Satu Mare) . Arbitru VAR: Andrei Chivulete (București). AVAR: Iuliana Demetrescu (Râmnicu Vâlcea)
R1: Bogdan Dumitrache (Bucureşti)
Observator de arbitri: Marcel Savaniu (Satu Mare)