Final pe muchie de cuţit la Hamburg! S-a terminat Georgia-Cehia. Meci încins între codaşele grupei / Foto

Final pe muchie de cuţit la Hamburg! S-a terminat Georgia-Cehia. Meci încins între codaşele grupei. După ce au pierdut în prima etapă, contra Turciei şi a Portugaliei, cele două formaţii vizau primele puncte la EURO 2024.

Cehia şi Georgia sperau la o victorie care să le menţină cu şanse măcar la locul 3 în grupă. Prima repriză nu a fost însă una prea spectaculoasă.

S-a terminat Georgia-Cehia

Chiar şi aşa, gruzinii au reuşit să deschidă scorul. Mikautadze a marcat în minutul ’45+3 şi Georgia spera să obţină primele puncte la EURO 2024. Cehia şi-a revenit şi a marcat golul egalării, în minutul 69, prin Patrik Schick.

Chytil putea face 2-1 pentru Cehia, dar nu a nimerit poarta din apropiere. Egalul nu le avantaja pe niciuna dintre cele două echipe. Cehii au forţat, dar nu au reuşit să mai marcheze şi golul secund. Mai mult, gruzinii au scăpat pe contraatac la ultima fază, dar Lobjanidze a ratat singur cu portarul. Scor final Georgia-Cehia 1-1 şi cele două echipe sunt aproape de eliminare.

Echipele de start din Georgia – Cehia:

Georgia: Mamardashvili – Kverkvelia, Kashia, Dvali – Tsitaishvili, Davitashvili, Mekvabishvili, Kochorashvili, Kakabadze – Mikautadze, Kvaratskhelia
Rezerve: Loria, Gugeshashvili, Zivizivadze, Chakvetadze, Kvitalia, Gocholeishvili, Lochoshvili, Gvelesiani, Kvekveskiri, Kiteishvili, Altunashvili, Shengelia, Lobjanidze, Tabidze, Sigua
Selecționer: Willy Sagnol

Cehia: Stanek – Holes, Hranac, Krejci – Coufal, Provod, Soucek, Jurasek – Cerny, Schick, Hlozek
Rezerve: Kovar, Jaros, Zima, Vitik, Barak, Sevcik, Kuchta, Doudera, Chytil, Lingr, Cerv, Sulc, Jurasek
Selecționer: Ivan Hasek