Final pe muchie de cuţit la Gelsenkirchen! S-a terminat Serbia-Anglia. Meciul, decis de o gafă de judeţ a arbitrului italian

Final pe muchie de cuţit la Gelsenkirchen! S-a terminat Serbia-Anglia. Meciul, decis de o gafă de judeţ a arbitrului italian. Englezii au început meciul mai bine, dar după ce au marcat au jucat la aşteptare.

Daniele Orsato şi-a bătut joc de derby-ul zilei de la EURO 2024. Arbitrul italian le-a refuzat un penalty clar sârbilor.

S-a terminat Serbia-Anglia

Nici cu VAR-ul echipele considerate mari nu sunt arbitrate corect. Anglia, cu vedete pe metru pătrat a tremurat în faţa Serbiei. A deschis scorul repede, prin Bellingham, în minutul 13.Arbitrul român Cătălin Popa a fost la AVAR la acest meci.

După gol, englezii s-au dovedit a fi fricoşi. Gareth Southgate, selecţionerul contestat de toată lumea, a ordonat retragerea. A jucat la mica ciupeală şi a temporizat. Serbia putea egala, dar arbitrul Orsato le-a refuzat un penalty clar. Mitrovic a fost faultat în careu, dar Orsato era cu ochii pe nocturnă. Nici cei din camera VAR nu i-au indicat nimic, deşi de aceea erau prezenţi la meci.

În minutul 77, Kane putea face 2-0. S-a urcat pur şi simplu pe fundaş, dar a lovit doar bara. Orsato nici nu s-a gândit să fluiere fault în atac. Apoi, sârbii au atacat, dar nu au fost inspiraţi în faţa porţii. Scor final Serbia-Anglia 0-1 şi englezii încep cu o victorie EURO 2024 cu ajutorul arbitrului, în cel mai urât meci de până acum de la turneul final.

Serbia – Anglia, echipe de start

Serbia: Rajkovic – Veljkovic, Milenkovic, Pavlovic – Zivkovic, Milinkovic-Savic, Lukic, Kostic – Vlahovic, Mitrovic
Rezerve: Petrovic, V. Milinkovic-Savic, Stojic, Maksimovic, Jovic, Tadic, Babic, Mijailovic, Ilic, Ratkov, Samardzic, Gacinovic, Spajic, Mladenovic, Birmancevic
Selecționer: Dragan Stojkovic

Anglia: Pickford – Walker, Stones, Guehi, Trippier – Alexander-Arnold, Rice – Saka, Bellingham, Foden – Kane
Rezerve: Ramsdale, Henderson, Shaw, Konsa, Dunk, Gallagher, Toney, Gordon, Watkins, Bowen, Eze, J. Gomez, Palmer, Wharton, Mainoo
Selecționer: Gareth Southgate

Stadion: Veltins Arena
Arbitru: Daniele Orsato