Final pe muchie de cuţit la Arad! S-a terminat UTA-Rapid. Mircea Rednic, duel tare cu Neil Lennon

Final pe muchie de cuţit la Arad! S-a terminat UTA-Rapid. Mircea Rednic, duel tare cu Neil Lennon, aflat la debutul în Superliga. Echipa giuleşteană a început meciul mult mai bine. Doar paradele lui Robert Popa au ţinut tabela neschimbată.

Băieţii lui Mircea Rednic au fost de nerecunoscut în prima parte a duelului cu Rapid. Mai mult s-au apărat.

S-a terminat UTA-Rapid

Giuleştenii lui Neil Lennon au tras din toate poziţiile. În minutul 23, Robert Popa nu a mai avut ce să facă. Braun a marcat cu un şut la colţul lung. Băieţii lui Mircea Rednic au continuat să se apere şi giuleştenii au intrat în avantaj la pauză.

De la cabine au ieşit parcă alte echipe. Nou venitul Cîmpanu a reuşit egalarea după o oră de la startul jocului. Cristi Săpunaru, căpitanul din ultimii ani, a început meciul pe banca de rezerve. Vizibil agasat de situație, Săpunaru nu s-a antrenat deloc înainte de meci. A stat şi i-a urmărit pe colegi câteva minute, apoi a luat loc pe bancă. Fundașul a fost singurul fotbalist al Rapidului care nu s-a încălzit.

În minutul 89, UTA a dat lovitura pe contraatac. Omondi a finalizat perfect un contraatac al arădenilor, după o nouă gafă în apărarea rapidistă. Golul a fost însă anulat, inexplicabil, după două minute de VAR. Reluările nu au demonstrat cu certitudine că a fost fault în atac. Scor final UTA-Rapid 1-1 şi Neil Lennon scapă de înfrângere la debutul din Superliga.

UTA – Rapid București, echipele de start

UTA Arad: R. Popa – Rodrigues, Conte, Benga (c.), Trif – C. Mihai, Van Durmen – Fabry, Omondi, Costache – Dumiter
Rezerve: D. Iliev, Râpă, Iurasciuc, Ekmecki, Machado, Dumiter, Cîmpanu, R. Cristea, Healf, A. David
Antrenor: Mircea Rednic

Rapid București: Aioani – Manea, Blazek, Iacob – Braun, Oaidă, Papeau, Kait, Borza – Hasani, Rrahmani
Rezerve: Ungureanu, Bădescu, Săpunaru, Micovschi, Emmers, Petrila, El Sawy, Burmaz, Jambor, G. Gheorghe, A. Stan, Ignat
Antrenor: Neil Lennon

Stadion: Francisc von Neumann

Arbitru: Colţescu Sebastian (Bucureşti – Bucureşti) / A1: Mitruţi Daniel (Craiova – Dolj) / A2: Popescu Adrian (Craiova – Dolj) / Arbitru VAR: Dumitrache Bogdan (Bucureşti – Bucureşti) / Arbitru AVAR: Cerei Alexandru (Cluj-Napoca – Cluj) / R1: Mladinovici Horia Gabriel (Bucureşti – Bucureşti) / Observator arbitri: Sovre Octavian (Satu Mare – Satu Mare)