Final pe muchie de cuţit în primul meci al sezonului din Superliga! S-a terminat Oţelul-UTA. Două goluri superbe şi un penalty ratat în prima partidă a sezonului, disputată pe o căldură sufocantă.

Oţelul-UTA a fost un meci spectaculos încă de la început. Oaspeţii au început mai bine meciul. Au controlat prima repriză.

Final pe muchie de cuţit în primul meci al sezonului din Superliga!

Nou promovata Oţelul a revenit cu trac în Superliga. A fost prima partidă pe care Oțelul a jucat-o pe prima scenă după o pauză de 8 ani. A disputat ultima partidă din Superliga în mai 2015, 2-1 pe terenul lui ASA Târgu-Mureș.

UTA a început meciul mai bine. A reuşit să deschidă scorul la ultima fază a primei reprize. Puştiul Rareş Pop a marcat cu un şut superb din afara careului. După pauză, Oţelul lui Dorinel Munteanu a jucat din ce în ce mai bine.

A reuşit egalarea în minutul 61, prin nou venitul Alexandru Pop. Gazdele au avut şansa victoriei Cisotti. Italianul a tras slab de la punctul cu var, pe centrul porții, iar Iacob a reușit să respingă. S-a terminat Oţelul-UTA 1-1, în primul meci al noului sezon.

Oțelul – UTA, echipele de start

Oțelul: R. Stoian – A. Rus, Yabre, Lopez, Zhelev – Pereira, I. Neagu, Cisotti – Al. Pop, Fatai, A. Ursu
Rezerve: A. Păun, Farcaș, Ghiocel, Jardan, Nedelea, Bodișteanu, Zivulic, Gaitan, G. Cîrjan
Antrenor: Dorinel Munteanu

UTA: Fl. Iacob – Roganovic, Benga, Markov, Abeid – Carp, C. Mihai – R. Pop, Fabry, Dumitrașcu – Cooper
Rezerve: Kucher – Postolachi, Isac, Stahl, Mustacă, Iurasciuc, Ekmekci, Leidsman, Nortey
Antrenor: Mircea Rednic

Stadion: „Oțelul” (Galați)
Arbitru: Andrei Chivulete (București), A1: Sebastian Gheorghe (Suceava), A2: Mihăiță Necula (București)
Arbitru VAR: Andrei Florin (Tîrgu-Mureș), AVAR: Claudiu Marcu (Constanța)