Final pe muchie de cuţit în Moldova! S-a terminat Poli Iaşi-FCU Craiova. Rezultat crucial în meciul supravieţuirii

Final pe muchie de cuţit în Moldova! S-a terminat Poli Iaşi-FCU Craiova. Rezultat crucial în meciul supravieţuirii. A fost un meci nebun, mai ales în prima repriză, când VAR a intervenit decisiv în două rânduri.

Poli Iaşi şi FCU Craiova veneau cu noi antrenori. Moldovenii l-au dat afară pe Leo Grozavu şi l-au instalat pe Tony. De partea cealaltă, oaspeţii l-au instalat pe Eugen Trică şi l-au trimis în tribune pe Nicolo Napoli.

S-a terminat Poli Iaşi-FCU Craiova

Noua echipă a lui Eugen Trică a început meciul mai bine. Chiţu a ratat din poziţie bună. Apoi i-a pasat la Baeten care a marcat. Totuşi, golul a fost anulat după 7 minute pentru ofsaid la atacantul oaspeţilor.

Apoi, arbitrul Rareş Vidican a acordat penalty pentru echipa lui Eugen Trică. După alte 4 minute l-a anulat după ce a revăzut faza la VAR. Finalul primei părţi a aparţinut gazdelor, dar Ionuţ Gurău a ţinut tabela intactă.

În prelungiri, Sidibe a avut şansa golului, dar şutul său a lovit doar bara. Scor final Poli Iaşi-FCU Craiova 0-0 şi cele două continuă să se lupte pentru supravieţuire în Superliga.

Poli Iași – FCU Craiova, echipe de start:

Poli (4-1-4-1): Lung Jr. – Stefanovici, Samayoa, Bouhenna, Todoroski – Bordeianu – Allan Oliveira Mota, Marchioni, Alin Roman, Bettaieb – Sergiu Buș
Rezerve: Ailenei, Niga, Martac, Katanec, Florin Ilie, Itu, Ispas, Jatoba, Luca Mihai, Gheorghiță, Harrison, Kabran
Antrenor: Toni Da Silva

FCU (4-2-3-1): Gurău – Compagnucci, Lacroix, Lekiatas, Padula – Dragoș Albu, Vlad Pop – Baeten, Chițu, Bahassa – Blănuță
Rezerve: Robert Popa, Dragu, Radu Negru, Mascarenhas, Kvakic, Blidar, Florin Ilie, Sidibe, Ibrahim
Antrenor: Eugen Trică

Stadion: Emil Alexandrescu
Arbitru: Vidican Rares George (Satu Mare). A1: Avram Valentin (Bucureşti), Cerei Alexandru (Cluj-Napoca)
Arbitru VAR: Dima Iulian (Bucureşti). Arbitru AVAR: Necula Mihăiță (Bucureşti)