Final pe muchie de cuţit în Moldova! S-a terminat Poli Iaşi-Dinamo. Ce au făcut oamenii lui Zeljko Kopic

Final pe muchie de cuţit în Moldova! S-a terminat Poli Iaşi-Dinamo. Ce au făcut oamenii lui Zeljko Kopic. După un start foarte bun de campionat, câinii sperau la o victorie în deplasare.

Mai mult, băieţii lui Zeljko Kopic au început perfect meciul din Moldova. Au primit penalty după doar 20 de secunde.

S-a terminat Poli Iaşi-Dinamo

Astrit Selmani a transformat penalty-ul şi se părea că Dinamo va câştiga lejer meciul. Nu a fost aşa. În minutul 13, Mihai Bordeianu  a egalat cu o bombă de la distanţă. Zeljko Kopic a avut şi ghinion. Abdallah și Politic au ieșit accidentați în primele 30 de minute. Samayoa şi-a luat revanşa după penalty-ul comis.

A marcat pentru 2-1 în prelungirile primei reprize. Câinii au egalat în minutul 57, după autogolul lui Todoroski. Asta spre disperarea celor 7357 care au asistat la meci, cifră oficială. Bordujanu a avut şansa lui 3-2, dar a lovit doar bara. Scor final Poli Iaşi-Dinamo 2-2, şi moldovenii scapă de ultimul loc din Superliga. De partea cealaltă, echipa lui Zeljko Kopic ajunge la a patra etapă fără înfrângere.

Poli Iași – Dinamo, echipe de start:

Poli Iași (4-1-4-1): Fernandez – Atanaskoski, Todoroski, Samayoa, Claudio Silva – Gouet – Gheorghiță, Bordeianu, A. Roman, Tailson – Kamberi
Rezerve: Niga, Tănasă, R. Ispas, F. Ilie, Guilherme Santos, Stefanovici, V. Gheorghe, L. Mihai, Miskovic, Harrison, G. Teixeira, D. Popa
Absenți: Marchioni, Teixeira (accidentați)
Antrenor Tony da Silva

Dinamo (4-3-3): Golubovic – Sivis, Boateng, Homawoo, Opruț – Bordușanu, Cîrjan, Gnahore – Abdallah, Selmani, Politic
Rezerve: Roșca, Pașcalău, Licsandru, P. Neagu, Bani, Patriche, A. Irimia, Rotund, Amzăr, Florescu, C. Costin
Absenți: –
Antrenor Zeljko Kopic

Stadion „Emil Alexandrescu”
Arbitru Sebastian Colțescu. Asistenți Vasile Marinescu (ambii din București), George Duță (Bacău)
Arbitru VAR Iulian Călin (Ștefănești). Asistent VAR Ovidiu Artene (Vaslui)