Final pe muchie de cuţit în Moldova! S-a terminat FC Botoşani-Gloria Buzău. Duelul codaşelor din Superliga

Final pe muchie de cuţit în Moldova! S-a terminat FC Botoşani-Gloria Buzău. Duelul codaşelor din Superliga n-a fost deloc spectaculos. Cele două echipe au arătat de ce sunt pe ultimele locuri ale clasamentului.

Băieţii lui Liviu Ciobotariu au jucat foarte slab în prima repriză. Meciul a fost viu doar datorită lui Constantin Budescu.

S-a terminat FC Botoşani-Gloria Buzău

Vedeta lui Eugen Neagoe nu e nici el în cea mai bună formă, dar joacă din talent. A reuşit să deschidă scorul chiar înaintea pauzei, după un corner. Putea să fie 2-0 în minutul 44. Acelaşi Budescu a trecut de doi fundași de la Botoșani, apoi a tras peste poartă.

Echipa lui Liviu Ciobotariu a încercat să revină în meci în repriza secundă. Chiar dacă nu au avut cine ştie ce ocazii au reuşit să inscrie. Mouaddib a adus egalarea în minutul 69, după o gafă a portarului oaspeţilor. Mai mult, 1-1 a fost doar 6 minute. Asta pentru că Aldair a prins un şut de la 45 de metri şi l-a surprins, din nou, pe Lazar.

Avantajul gazdelor nu a durat prea mult. Budescu a centrat înn careu, dintr-o lovitură liberă şi Matricardi a respins mingea în propria poartă. Şi golurile au continuat, pe bandă rulantă. Ongenda a făcut 3-2 în minutul 89. La faza imediat următoare, Işfan a făcut 3-3. Scor final FC Botoşani-Gloria Buzău 3-3 şi ambele echipe rămân în subsolul clasamentului din Superliga.

Echipele de start la FC Botoșani – Gloria Buzău

FC Botoșani (3-5-2): Pap – Salomon, Miron, Matricardi – Adams, Ferreira, Florescu, Bodișteanu, Țigănașu – Kaprof, Lopez
Rezerve: Ciobanu, Petro, Sadiku, Șeroni, Pavlovic, David, Mouaddib, Da Silva Junior, Mitrov, Pănoiu, Chica Roșa, Ongenda
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Gloria Buzău (4-3-3): Lazăr – Scheda, Turda, Cestor, Dumitrașcu – Albu, Akhmatov, Tavares – Jipa, Matos, Budescu
Rezerve: Greab, Pîrvulescu, Lovric, Dobrosavlevici, Grosu, Călin, Canadija, Tescan, Dumitru, Ișfan, Stan
Antrenor: Eugen Neagoe

Stadion: Municipal (Botoșani)
Arbitru: Radu Petrescu (Bucureşti) / Asistenți: Radu Ghinguleac, Ionuț Neacșu (ambii din Bucureşti)
Arbitru VAR: Cătălin Popa (Piteşti).