Final pe muchie de cuţit în Gruia! S-a terminat CFR Cluj-Pafos. Echipa lui Dan Petrescu s-a apărat aproape tot meciul

Final pe muchie de cuţit în Gruia! S-a terminat CFR Cluj-Pafos. Echipa lui Dan Petrescu s-a apărat aproape tot meciul. A înscris un gol norocos, apoi a ţinut cu dinţii de rezultat. S-a jucat practic la o singură poartă.

Dan Petrescu s-a temut de Pafos înaintea meciului şi a dictat tactica. A băgat autobuzul în poartă, mai ales după ce a rămas în 10 oameni.

S-a terminat CFR Cluj-Pafos

După un început de meci extrem de echilibrat, cei de la CFR Cluj au reuşit să deschidă scorul. Korenica a marcat cu un şut de la distanţă, în minutul 17. Pe final de primă repriză, Deac a lovit un adversar. A fost eliminat, corect, după intervenţia VAR.

La CFR Cluj, portarul Mihai Popa a debutat, după plecarea lui Răzvan Sava, la Udinese. Damjan Djokovic, alt nou-venit, e rezervă. Apoi, în repriza a doua, Dan Petrescu a parcat autobuzul în poartă. Ciprioţii n-au putut mai mult. S-a terminat CFR Cluj-Pafos 1-0 şi echipa lui Dan Petrescu e ca şi calificată în grupele Conference League.

CFR Cluj – Pafos, echipe de start

CFR Cluj: Popa – Mogoș, Boben, Kresic, Camora – Artean, Keita, Tachtsidis – Deac, Bîrligea, Korenica
Rezerve: Hindrich, Abeid, Bolgrado, Graovac, Kamara, Păun, Rocha, Fica, Djokovic, Nkololo, Munteanu, Michael
Antrenor: Dan Petrescu

Pafos: Ivusic – Correia, Luckassen, Goldar, Pileas – Dragomir, Name – Tankovic, Pepe, Bruno – Jairo
Rezerve: Theodoulou, Michael, Vieira, Jaja, Valakari, Sunjic, Anderson, Dalligna, Pantaleo, Ilia
Antrenor: Juan Carcedo

Stadion: CFR Cluj (Cluj-Napoca)
Arbitru: Novak Simovic // Asistenți: Nikola Djorovic, Milos Simovic
Arbitru VAR: Aleksandar Zivkovic // Arbitru VAR: Momcilo Markovic (toți din Serbia)