Final pe muchie de cuţit în Gruia! S-a terminat CFR Cluj-CSU Craiova. Dispută cu scandal între Costel Gâlcă şi Dan Petrescu / Foto

Final pe muchie de cuţit în Gruia! S-a terminat CFR Cluj-CSU Craiova. Dispută cu scandal între Costel Gâlcă şi Dan Petrescu. Cei doi antrenori au mers pe garnitura a doua pentru a-şi menaja titularii.

Meciul a fost extrem de echilibrat în prima sa parte. Dan Petrescu şi Costel Gâlcă nu au forţat.

S-a terminat CFR Cluj-CSU Craiova

Finalul primei reprize a fost însă unul cu scandal. Mohammed Kamara a fost eliminat în minutul 45 după o intrare criminală la Luis Paradela. A văzut al doilea cartonaș galben din partea lui Marcel Bîrsan. Primul avertisment l-a văzut în minutul 29. Dan Petrescu a explodat pur şi simplu.

Primise deja un galben în timpul primei reprize. În drum spre vestiare l-a înjurat ca la uşa cortului pe Bîrsan. Surpriză însă. Nu a fost eliminat. La 7 minute de la reluare, Elvir Koljic a deschis scorul, spre disperarea celor 3206 spectatori care au asistat la meci, cifră oficială.

Alexandru Crețu a marcat în minutul 67, dar reușita a fost anulată din cauza unui fault comis la o fază anterioară de Oshima. În prelungiri, CFR Cluj putea egala, dar mingea a lovit bara. Alexandru Mitriţă a avut două mari ocazii, dar le-a ratat. La ultima fază, Mitriţă a reuşit să înscrie. Scor final CFR Cluj-CSU Craiova 0-2 şi echipa lui Costel Gâlcă face 7 puncte, în timp ce formaţia din Gruia rămâne cu 4 puncte.

CFR Cluj – CSU Craiova, echipe de start

CFR Cluj (4-3-3): Sava – Pedro Rocha, Ajeti, Kresic, Thaqi – Fica, Artean, Păun – Kamara, P. Michael, Nkololo
Rezerve: Hindrich, Malico, Mogoș, Matei Ilie, Boben, A. Keita, Muhar, Tachtsidis, Deac, Korenica, Postolachi, Bîrligea
Antrenor: Dan Petrescu

CSU Craiova (4-2-3-1): L. Popescu – Vlădoiu, Maldonaldo, Sierra Perez, Ndong – Oshima, Mekvabishvili – Baiaram, Houri, Paradela – Koljic
Rezerve: Lung, Căpățînă, Gașpar, Bancu, Zajkov, Badelj, A. Crețu, Bană, Barbu, Montoya, A. Ivan, A. Mitriță
Absent: Screciu (în recuperare)
Antrenor: Costel Gâlcă