Final pe muchie de cuţit în Giuleşti! S-a terminat Rapid-CFR Cluj. Dan Petrescu, un car de nervi în meciul serii din Superliga

Final pe muchie de cuţit în Giuleşti! S-a terminat Rapid-CFR Cluj. Dan Petrescu, un car de nervi în meciul serii din Superliga. După victoria din meciul cu Dinamo, scor 3-2, a venit o nouă prestaţie solidă pentru echipa din Gruia.

Rapid a început mai bine meciul. A avut şi o bară prin Burmaz, dar nu au reuşit să deschidă scorul. A făcut-o însă echipa lui Dan Petrescu.

S-a terminat Rapid-CFR Cluj

Bîrligea a fost cel care a deschis scorul pentru oaspeţi, în minutul 28. Neil Lennon a continuat cu jocul într-un sistem 5-3-2 ca şi în prima etapă, cu UTA. Şi de această dată, căpitanul celor de la Rapid Cristi Săpunaru, a fost rezervă neutilizată.

Giuleştenii au început mai bine partea secundă. Petrila a scos un penalty. Rrahmani a înscris, fără probleme, de la punctul cu VAR în minutul 54. Rapid nu a reuşit însă să profite de momentul bun, spre disperarea celor 12.400 de spectatori prezenţi în Giulești, număr oficial. Mai mult, nou intratul Michael a dat lovitura în minutul 76, pentru echipa lui Dan Petrescu.

Hasani a reuşit egalarea la ultima fază pentru giuleşteni şi îl salvează pe Neil Lennon. Scor final Rapid-CFR Cluj 2-2 şi ardelenii pierd două puncte mari la ultima fază.

Rapid – CFR Cluj, echipele de start:

Rapid: Aioani – Blazek, P. Iacob, Ignat – Braun, Papeau, Kait, Petrila, Micovschi – Rrahmani, Burmaz
Rezerve: Ungureanu (GK), Manea, Bădescu, Săpunaru, Borza, R. Pop, Oaidă, El Sawy, Hasani, Jambor, G. Gheorghe, Gojkovic
Antrenor: Neil Lennon

CFR Cluj: Sava – Mogoș, Boben, M. Ilie, Camora – Artean, Keita, Tachtsidis – Deac, Bîrligea, Korenica
Rezerve: Hindrich (GK), Gal (GK), Abeid, Thaqi, Lucaci, Filip, Păun, Fică, Kamara, Nkololo, Michael
Antrenor: Dan Petrescu