Final pe muchie de cuţit în Covasna! S-a terminat Sepsi-Rapid. Continuă agonia pentru echipa lui Bogdan Lobonţ

Final pe muchie de cuţit în Covasna! S-a terminat Sepsi-Rapid. Continuă agonia pentru echipa lui Bogdan Lobonţ. Giuleştenii au parte de un play-off de Superliga absolut penibil, deşi pornise cu gânduri de titlu.

Băieţii lui Bogdan Lobonţ au început meciul prost. Gazdele au atacat cu toate liniile, dar nu au înscris.

S-a terminat Sepsi-Rapid

Mai mult, Petrila a deschis scorul pentru echipa lui Bogdan Lobonţ. Avantajul giuleştenilor nu a durat însă decât 4 minute. Debeljuh a egalat în minutul 21. Şi forcingul gazdelor a continuat. Acelaşi Debeljuh a făcut 2-1 în minutul 39. Şi pentru ca dezastrul oaspeţilor să fie şi mai mare a marcat şi Alimi în prelungirile primei reprize.

La reluare, Rrahmani a avut şansa să reducă din diferenţă, dar a bătut prost un penalty. Niczuly a stat pe mijlocul porţii şi a respins. Totuşi, giuleştenii au marcat în minutul 63, prin Burmaz.

7.400 de spectatori au urmărit meciul de pe stadion. Galeria giuleştenilor a continuat protestul. Au fost câţiva fani în sectorul oaspeţilor, dar nu  au  cântat prea mult. Au apărut însă cu celebrul banner cu mesajul „Nu ne meritați”. În prelungiri, Aganovic a marcat pentru 4-2, dar reuşita sa a fost anulată pentru un fault în atac.

Scor final Sepsi-Rapid 3-2 şi giuleştenii încasează a opta înfrângere din 9 meciuri. Vor termina pe ultimul loc, indiferent de rezultatul din ultima etapă cu FCSB.

Sepsi OSK – Rapid, echipele de start:

Sepsi: Niczuly – Oroian, Ciobotariu, Ninaj, Dumitrescu – C. Matei, Alimi, Kallaki – K. Varga, Debeljuh, Ștefănescu
Rezerve: D. Moldovan, F. Ștefan, Renta, D. Sandu, Aganovic, R. Varga, Gedo
Antrenor: Bernd Storck

Rapid: Ungureanu – Onea, Grigore, Iacob, Borza – Kait, Oaidă, Petrila – Krasniqi, Rrahmani, Burmaz
Rezerve: Drăghia, Braun, I. Cristea, Săpunaru, Bădescu, Emmers, Cepoi, El Sawy, Bamgboye, Cîrjan, Papeau, Hasani
Antrenor: Bogdan Lobonț
Absenți: Aioani, Hromada

Stadion: Sepsi Arena, Sfântu Gheorghe
Arbitru: Viorel Nicușor Flueran (Craiova) / A1: Romică Bîrdeș (Pitești) / A2: Mihăiță Necula (București) / Arbitru VAR: Florin Andrei (Târgu Mureș) / Arbitru AVAR: Daniel Mitruți (Craiova) / R1: Andrei Antonie (București) / Observator arbitri: Adrian Vidan (București)