Final pe muchie de cuţit în Bănie! S-a terminat CSU Craiova-UTA. Duel încins între Costel Gâlcă şi Mircea Rednic

Final pe muchie de cuţit în Bănie! S-a terminat CSU Craiova-UTA. Duel încins între Costel Gâlcă şi Mircea Rednic. În ciuda celor 36 de grade de la startul disputei, meciul a avut ritm chiar din prima repriză.

Costel Gâlcă nu l-a mai uitat pe Alexandru Mitriţă pe banca de rezerve. Vedeta lui Mihai Rotaru a intrat chiar din primul minut.

S-a terminat CSU Craiova-UTA

Echipa lui Costel Gâlcă a început meciul mai bine. A dominat meciul timp de 35 de minute, dar ceva s-a rupt apoi. Gjoko Zajkov a deschis scorul pentru gazde, în minutul 35. Până atunci, şutul lui Creţu fusese periculos la poarta lui Popa.

Apoi, au început gafele în apărarea gazdelor. Astfel, Ezekiel a reuşit să egaleze în minutul 45, spre disperarea celor 7763 fani prezenți pe stadion, cifră oficială. În minutul 58, Conte a comis-o în propriul careu, mingea a ajuns la noul venit Paradela care a înscris primul său gol în tricoul gazdelor. În minutul 73, noul intrat, Baiaram a făcut 3-1 cu un şut de la distanţă la care portarul Popa a gafat.

Trif şi Omondi au ratat în prelungiri două ocazii bune. La faza imediat următoare, Benga a înscris pentru 3-2. La faza imediat următoare, s-a făcut 4-2. Alexandru Mitriţă a profitat de o nouă gafă a arădenilor şi a înscris. Scor final CSU Craiova-UTA 4-2 şi echipa lui Costel Gâlcă obţine prima victorie în acest sezon de Superliga. De partea cealaltă, UTA lui Mircea Rednic rămâne cu un singur punct după două etape.

CSU Craiova – UTA, echipele de start:

CSU Craiova (4-2-3-1): L. Popescu – Căpățînă, Maldonado, Zajkov, Badelj – Al. Crețu, Houri – Bană, Mitriță, Paradela – Koljic
Rezerve: Lazar, Lung Jr. – Vlădoiu, Gaspar, Sierra, Bancu, Anzor, Danciu, Barbu, Montoya, Baiaram, Ivan
Absent: Screciu (accidentat)
Antrenor: Costel Gâlcă

UTA (4-4-2): R. Popa – Râpă, Benga, Conte, Rodrigues – Van Durmen, Machado, C.Mihai, Costache – Ezekiel, Omondi
Rezerve: Iliev – Trif, Fabry, David, Iurasciuc, Ekmecki, Healf, R.Cristea, Dumiter
Antrenor: Mircea Rednic

Stadion: Ion Oblemenco
Arbitru: Chivulete Andrei Florin (Bucureşti). A1: Gheorghe Sebastian Eugen (Suceava), A2: Constantinescu Andrei (Bucureşti)
Arbitru VAR: Vidican Rares George (Satu Mare). Arbitru AVAR: Antonie Andrei (Bucureşti)