Final nebun la Ovidiu! S-a terminat Farul – FCU Craiova. Ce au făcut oamenii lui Gică Hagi

Final nebun la Ovidiu. Farul a câștigat, scor 1-0, cu FCU Craiova, în runda cu numărul 23 din Superliga. Oltenii sunt pe locul 11, cu 27 de puncte.

Echipa lui Gică Hagi a acumulat 36 de puncte și este pe locul 4, la egalitate deocamdată cu Rapid și CFR Cluj.

Constănțenii au deschis scorul rapid. După 8 minute, Ronaldo Deaconu a marcat primul său gol pentru echipa la care s-a transferat în această iarnă. Louis Munteanu putea să marcheze pentru 2-0, dar a ratat o nouă ocazie uriașă, în minutul 29.

Farul are o nouă ocazie uriașă, în minutul 68, dar Vînă nu l-a putut învinge pe Gurău.

În minutul 77, oltenii au solicitat un penalty, dar arbitrul Moroiță a lăsat jocul să continue, chiar dacă faza a fost verificată în camera VAR.

Farul – FCU Craiova, echipe de start

FARUL : Buzbuchi – Dussaut, Larie, M. Popescu, Kiki – Deaconu, Queiros, Grameni – Rivaldinho, Munteanu, Budescu
Rezerve: Mușat, Boli, Vînă, Grigoryan, Henrique, Nedelcu, N. Popescu, Grosu, Dănuleasa, Andronache, Cojocaru, Ganea
Antrenor: Gheorghe Hagi

FCU CRAIOVA: Gurău – R. Negru, Compagnucci, Lacroix, Padula – Achim, Albu – Baeten, Bauza, Blidar – Chițu
Rezerve: Popa, Kvakic, Mascarenhas, Asamoah, Ilie, Pop, Sidibe, Blănuță, Ibrahim
Antrenor: Giovanni Costantino

Stadion: Academia „Gheorghe Hagi”. Arbitru: Andrei Moroiță (Ploiești). A1: Romică Bîrdeş (Piteşti), A2: Valentin Dumitru (Gherghiţa). VAR: Iulian Călin (Ştefăneşti), AVAR: Valentin Avram (București)