Final nebun în Moldova! S-a terminat Poli Iaşi-Farul. Ce au făcut băieţii lui Gică Hagi

Final nebun în Moldova! S-a terminat Poli Iaşi-Farul. S-a aflat ce au făcut băieţii lui Gică Hagi. Au fost două reprize total diferite, cu multe goluri, dar şi ocazii la ambele porţi. Prima a fost la discreţia oaspeţilor, apoi gazdele au revenit în forţă.

Băieţii lui Gică Hagi au început meciul perfect, dar l-au terminat în genunchi. A fost unul dintre cele mai spectaculoase dueluri din ultimele etape din Superliga.

S-a terminat Poli Iaşi-Farul

Farul lui Gică Hagi a început perfect meciul din Copou. Fără antrenor pe bancă, Hagi fiind suspendat, echipa constănţeană a zburdat. Budescu a deschis scorul după doar 9 minute. Apoi, Rivaldinho a dublat avantajul oaspeţilor în minutul 16. În prelungirile primei reprize, Louis Munteanu a dus scorul la proporţii de neprezentare.

Repriza a doua a fost total diferită. Trupa lui Leo Grozavu a început partea secundă în forţă. A marcat mai întâi prin Harrison, în minutul 56.. Apoi, Alin Roman a marcat şi el în minutul 64. Cei 3.957 de spectatori au sperat la o egalare miraculoasă. Luis Phelipe a fost călcat în careu de Mihai Popescu, dar Szabolcs Kovacs şi cei din VAR au dormit. N-au acordat penalty. S-a terminat Poli Iaşi-Farul 2-3 şi oaspeţii revin în lupta pentru play-off-ul Superligii.

Poli Iași – Farul Constanța, echipele de start:

POLI IAȘI: Lung – Martac, Samayoa, Katanec, R. Ispas – A. Roman, Bordeianu, Garrobio – A. Dumitru, Harrison, Figueiredo
REZERVE: Ailenei, Florin Ilie, V. A. Ciobanu, Gheorghiță, R. Tincu, R. Ion, S. Buș, Stefanovici, Jatoba
ANTRENOR: Leo Grozavu

FARUL: Aioani – Dussaut, Larie, M. Popescu, Kiki – Vînă, Artean, Grameni – Rivaldinho, Louis Munteanu, Budescu
REZERVE: Buzbuchi, Sîrbu, Marins, Queiros, N. Popescu, Borgnino, E. Sali, A. Mazilu, Da Costa
ANTRENOR: Gheorghe Hagi

Stadion: Emil Alexandrescu
Arbitru: Szabolcs Kovacs