Final nebun în Covasna! S-a terminat Sepsi-Poli Iaşi. Oamenii lui Bernd Storck au făcut instrucţie cu moldovenii

Final nebun în Covasna! S-a terminat Sepsi-Poli Iaşi. Oamenii lui Bernd Storck au făcut instrucţie cu moldovenii. Gazdele nu le-au dat nicio şansă jucătorilor lui Leo Grozavu şi continuă lupta pentru un loc de play-off.

Bernd Storck pare că-şi pune, din ce în ce mai mult, amprenta pe jocul celor de la Sepsi. A câştigat, fără probleme, duelul cu cei de la Poli Iaşi.

Final nebun în Covasna!

Fără să forţeze foarte mult, Sepsi a marcat, în prima repriză, pe bandă rulantă. A deschis scorul după doar 19 minute. Florin Ilie a marcat în propria poartă. Apoi, Martac a pus mâna pe minge aiurea în careu. Penalty clar şi Cosmin Matei a dublat avantajul gazdelor în minutul 26. Peste doar 6 minute, Păun a făcut 3-0.

Leo Grozavu a făcut schimbări la pauză, dar degeaba. Noul intrat, Kallaku a făcut 4-0 în minutul 63. Nu acesta a fost scorul final al meciului. Ştefănescu a marcat pentru 5-0 în minutul 84. Apoi, Bălaşa a transformat un penalty în minutul 88. Scor final Sepsi-Poli Iaşi 6-0 şi gazdele continuă lupta pentru un loc de play-off, în timp ce moldovenii tremură serios pentru prezenţa în Superliga şi în sezonul viitor.

Sepsi – Poli Iași, echipe de start:

SEPSI OSK (4-1-4-1): Niczuly (cpt.) – Oteliță, D. Ciobotariu, Kecskes, Fl. Ștefan – N. Păun, J. Rodriguez – Ștefănescu, C. Matei, Varga – Debeljuh
Rezerve: D. Moldovan, H. Gedo – Bălașa, Popsa, Oroian, Aganovic, Rența, Kallaku, I. Gheorghe, Rondon, Safranko
ANTRENOR: Bernd Storck

POLI IAȘI (4-4-2): Lung jr. (cpt.) – Martan, Fl. Ilie, Katanec, Ispas – Jatoba, Itu, Marchioni, R. Ion – Gheorghiță, Harrison
Rezerve: Ailenei – Samayoa, Ștefanovici, Hrib, Farcaș, Sg. Buș, V. Ilie, Saghiri, Bouhenna, S. Ilieș, Todoroski, Oliveira Mota
ANTRENOR: Leo Grozavu

Arbitru: Cojocaru Adrian (Galați), A1: Badea Marius (Vâlcea), A2: Vodă Alexandru (Alba), VAR: Kovacs Szabolcs (Satu Mare), AVAR: Moroiță Andrei (Ploieşti)
Stadion: Sepsi Arena