Final incredibil la Galați. Eliminare, penalty și gol în minutul 84. Echipa lui Dorinel Munteanu a încasat-o grav cu nou promovata

Oțelul Galați a fost învinsă pe teren propriu de Unirea Slobozia, scor 0-2, în runda cu numărul 14 din Superliga. Moldovenii au rămas în zece oameni în repriza a doua.

Moldovenii sunt pe locul 7, cu 19 puncte, în timp ce nou promovata Unirea Slobozia este pe poziția a 12-a, cu 15 puncte.

Oțelul Galați- Unirea Slobozia 0-2

În prima repriză ambele echipe au avut ocazii, dar niciuna nu a marcat. Înainte de a se încheia prima parte, a avut loc o fază confuză. Christ Afalna a marcat în minutul 39. După patru minute golul a fost anulat, după ce Iulian Călin a urmărit faza pe monitorul VAR.

Imediat după reluare, ialomițenii au deschis scorul. Afalma a centrat perfect, iar Ovidiu Perianu a marcat fără probleme.

În minutul 77, gălățenii au rămas în 10 oameni. Nikola Stevanović a fost eliminat pentru un fault comis în postura de ultim apărător. Centralul a dictat și penalty, dar Iustin Popescu a fost la post.

În minutul 84, elevii lui Adrian Mihalcea și-au mărit avantajul după golul lui Șerbănică.

Echipele de start

OȚELUL : I. Popescu – D. Maftei, Stefanovic, Angha, Tomasevic – Cisotti, Zivulic, Joao Pedro – Maciel, Juric, Duric
Rezerve: Dur Bozoancă – Adăscăliței, Miguel Gomes, R. Tănasă, I. Neagu, N. Roșu, Samuel Teles, M. Cojocaru, Al. Pop, L. Andronache, Gallo, Bourard
Antrenor: Dorinel Munteanu

UNIREA SLOBOZIA : D. Rusu – Dorobanțu, Antoche, Pospielov, Ct. Toma – Coadă, Perianu – Afalna, Purece, Aganovic – Gele
Rezerve: Krell – Ibrian, I. Dinu, Șerbănică, Pacionel, Lemnaru, Vlăsceanu, Camara, F. Ilie
Antrenor: Adrian Mihalcea