Final încins la Oradea! S-a terminat UTA – Rapid. Ce au făcut băieţii lui Cristiano Bergodi

UTA și Rapid au terminat la egalitate, scor 2-2, primul meci al etapei a 13-a din Superligă.

De la revenirea în Superliga, din 2020, UTA nu a câștigat încă în fața celor de la Rapid.

Giuleștenii sunt pe locul 3 în clasament cu 23 de puncte, în timp ce arădenii sunt pe 14, cu 11 puncte.

Rapid a deschis rapid scorul în fața celor 10.000 de spectatori prezenți pe stadion. După 10 minute, Petrila a scăpat singur în flancul stâng, i-a centrat lui Funsho Bamgboye, care a băgat mingea în poartă.

Freitas a scăpat pe contraatac în minutul 19, i-a centrat lui Pop, care l-a învins pe Moldovan cu un șut pe jos.

În minutul 42 arădenii au solicitat validarea unui gol la o fază la care Borza a respins balonul de pe linia porții. Cei din camera VAR au analizat faza și au decis că nu a fost gol, iar Rednic a făcut o adevărată criză de nervi. Și miile de fani din tribune au protestat și le-au strigat arbitrilor „hoții”.

În finalul reprizei, giuleștenii au marcat al doilea gol prin același Funsho.

În minutul 72, arădenii au restabilit egalitatea prin Kevin Luckassen.

UTA Arad – Rapid, echipele de start

UTA Arad: Fl. Iacob – Căpușă, Benga, Stolnik, D. Dumitrașcu – C. Carp – R. Pop, Stahl, Freitas Costa, Micovschi – Luckassen
Rezerve: Kucher, Abeid, Markov, Diogo Miguel Costa, C. Mihai, Iurasciuc, Marku, Ofosu, Eric Omondi
Antrenor: Mircea Rednic

Rapid: H. Moldovan – Braun, Săpunaru, Iacob, Borza – Oaidă, Albu – Bamgboye, Al. Ioniță II, Petrila – Al. Stan
Rezerve: Drăghia – Onea, Dr. Grigore, Kait, Papeau, El Sawy, Cîrjan, Pănoiu, Valle
Absent: Albion Rrahmani (accidentat)
Antrenor: Cristiano Bergodi