Final incendiar pe Ghencea! S-a terminat FCSB-Corvinul. Campioana lui Elias Charalambous, în formă înaintea revenirii în Champions League. Echipa roş-albastră s-a distrat în primul meci al sezonului.

Băieţii lui Elias Charalambous nu le-au dat nicio şansă celor de la Corvinul. Asta deşi hunedorenii au început meciul tare şi au avut ocazii de a marca.

S-a terminat FCSB-Corvinul

Cei peste 15 mii de suporteri prezenţi pe Ghencea au avut ce vedea. Băieţii lui Elias Charalambous au înscris pe bandă rulantă în poarta echipei de ligă secundă. Câştigătoarea Cupei din sezonul trecut nu mai are strălucirea din urmă cu câteva luni.

David Miculescu a deschis scorul în minutul 21. Apoi, Corvinul a încercat egalarea, dar a ratat mai multe ocazii importante. În repriza a doua, campioana şi-a revenit. A făcut 2-0 la 7 minute de la reluare, după reuşita lui Marius Ştefănescu. Pe final, în minutul 81, a marcat şi Luis Phelipe.

Scor final FCSB-Corvinul 3-0 şi campioana din Superliga câştigă rpimul trofeu al noului sezon, Superliga. Urmează debutul în noua ediţie de Champions League. Marţi, de la ora 22.00, va avea loc disputa cu amatorii de la Virtus, din San Marino.

FCSB – Corvinul, echipele de start

FCSB: A. Vlad – Antwi, Dawa, Chiricheș, Radunovic – Alhassan, Lixandru, Radaslavescu – Ștefănescu, Miculescu, Băluță
Rezerve: R. Udrea – V. Crețu, Panțîru, Haruț, Kiki, Edjouma, D. Popa, D. Toma, A. Musi, Ngezana, Phelipe, D. Popa
Antrenor: Elias Charalambous

Marius Ștefănescu este singurul fotbalist transferat de FCSB în această vară care se regăsește în echipa de start.
Corvinul Hunedoara: Lefter – Iacob, Lică, Manolache, Velisar – Hrezdac, Roger, Neacșa – Pîrvulescu, Buș, Ubbink
Rezerve: Blaga – Pop, Bradu, Hergheligiu, Chindriș, Campan, Lupu, Gîrbiță, Cărăruș
Antrenor: Florin Maxim