Final incendiar pe Arena Națională! S-a terminat Romania-Irlanda de Nord. Test ratat pentru Edi Iordănescu

Final incendiar pe Arena Națională! S-a terminat Romania – Irlanda de Nord. Test ratat pentru Edi Iordănescu.

România a terminat la egalitate, scor 0-0, cu Irlanda de Nord în primul meci amical pe care îl dispută în 2024. Marţi, tricolorii vor întâlni Columbia, tot într-un meci amical, care se va juca la Madrid.  Partida va fi transmisă de Antena 1.

S-a terminat Romania – Irlanda de Nord

Irlandezii au deschis scorul rapid pe Arena Națională. După 7 minute, Reid a primit o pasă de la Bradley și l-a executat pe Niță. Jamie Reid a debutat în acest meci pentu naționala țării sale.

Tricolorii au restabilit egalitatea în minutul 24. La prima fază periculoasă creată de tricolori, Dennis Man a reușit o preluare dificilă, s-a întors spre poartă și a șutat puternic, dându-i peste cap mâinile lui Hazard.

Aproximativ 26.000 de spectatori au fost în tribune. În minutul 80, spectatorii au început să părăsească arena destul de nemulțumiți.

România – Irlanda de Nord, echipe de start

România: Niță – Mogoș, Drăgușin, Burcă, Manea – R. Marin, Cicâldău – Man, Stanciu, Coman – Pușcaș
Rezerve: Moldovan, Târnovanu – Rațiu, Șut, M. Marin, Alibec, Fl. Tănase, Mihăilă, Hagi, Rus, Drăguș, Moruțan, Sorescu, Olaru, Racovițan
Selecționer: Edward Iordănescu
Absent: Nedelcearu (nerefăcut), Opruț, Aioani (lăsați în afara lotului)

Irlanda de Nord: Hazard – Hume, Toal, McNair – Bradley, Charles, Thompson, Lane, Spencer – Reid, Price
Rezerve: Peacock-Farrell, Southwood, Donnelly, McMenamin, Marshall, Lavery, Smyth, McCann, Boyd-Munce, Magennis, Brown
Selecționer: Michael O’Neill