Final incendiar pe Arena Naţională! S-a terminat România-Elveţia. Băieţii lui Edi Iordănescu au rescris istoria în faţa a peste 50 de mii de oameni. A fost un nou meci pe muchie de cuţit pentru tricolori.

Edi Iordănescu nu a ratat nici finala grupei cu Elveţia. Chiar dacă a făcut 5 schimbări faţă de meciul cu Israel, tricolorii au arătat din nou foarte bine.

S-a terminat România-Elveţia

România lui Edi Iordănescu trebuia să nu piardă în faţa Elveţiei pentru a termina grupa pe primul loc. Oaspeţii au început mai bine meciul, au dominat prima repriză, dar nu au marcat. Horaţiu Moldovan a apărat, din nou exemplar.

Cei 50.224 de fani prezenți la meci i-au purtat spre victorie pe tricolori. Denis Alibec a reuşit să deschidă scorul la 5 minute de la reluarea meciului. După gol, elveţienii au avut ocazii pe bandă rulantă, dar acelaşi Moldovan a prins o seară de excepţie.

Scor final România-Elveţia 1-0 şi tricolorii termină grupa preliminară pe primul loc. Asta ne asigură prezenţa în urna a doua la tragerea la sorţi de pe data de 2 decembrie.

România – Elveția, echipe de start

România: Moldovan – Rațiu, Drăgușin, Burcă, Bancu – Cicâldău, M. Marin, Stanciu – Moruțan, Alibec, Fl. Coman
Selecționer: Edward Iordănescu
Rezerve: Niță, I.Radu, Racovițan, Screciu, Pușcaș, Artean, Hagi, R. Marin, Drăguș, Olaru, Mogoș, Fl. Tănase

Elveția: Mvogo – Garcia, Akanji, Elvedi, Rodriguez – Aebischer, Xhaka – Ndoye, Shaqiri, Okafor- Okafor
Rezerve: Sommer, Raciopi, Ugrinic, Benito, Zakaria, Amdouni, Freuler, Steffen, Zeqiri, Comert, Zesiger, Schar
Selecționer: Murat Yakin

Stadion: Arena Națională
Arbitru: Davide Massa, A1: Filippo Meli, A2: Stefano Alassio, Arbitru de rezervă: Matteo Marcenaro, VAR: Massimiliano Irrati, AVAR: Valerio Marini