Final incendiar pe Arena Naţională! S-a terminat FCSB-RFS. Ce au făcut băieţii lui Elias Charalambous la debutul în grupa de Europa League

Final incendiar pe Arena Naţională! S-a terminat FCSB-RFS. Ce au făcut băieţii lui Elias Charalambous la debutul în grupa de Europa League. A fost un meci mai dificil decât se aştepta campioana din Superliga.

Oamenii lui Elias Charalambous au început tare meciul. Au forţat adversarii la greşeală şi au avut un presing avansat încă din start.

S-a terminat FCSB-RFS

La o astfel de fază, campioana a şi reuşit să deschidă scorul. Daniel Bîrligea a fost cel care a marcat în minutul 8. După debutul incendiar de meci, letonii au revenit în joc. Au reuşit să egaleze după o fază ciudată. A marcat Lipuscek în minutul 23, la o fază în care campioana a cerut fault în atac.

Doar 9 minute s-au bucurat oaspeţii. Ştefănescu a marcat pentru 2-1, în minutul 32, spre bucuria celor 34257 de mii de fani ai celor de la FCSB, număr oficial. Băieţii lui Elias Charalambous au dat lovitura în minutul 58. Florin Tănase i-a pasat perfect lui Darius Olaru care a marcat pentru 3-1.

În minutul 69, căpitanul Darius Olaru a reuşit dubla şi a dus scorul la 4-1 pentru FCSB. Scor final FCSB-RFS 4-1 şi campioana are un început perfect în grupa de Europa League.

FCSB – RFS, echipe de start:

FCSB (4-2-3-1): Târnovanu – M. Popescu, Chiricheș, Dawa, Radunovic – Edjouma, Lixandru – Ștefănescu, Olaru (cpt.), Miculescu – Bîrligea
Rezerve: A. Vlad – Crețu, Panțîru, Tănase, Șut, Oct. Popescu, D. Popa, Băluță, Pantea, Musi, Alhassan, L. Phelipe
Antrenor: Elias Charalambous

RFS (4-2-3-1): Ondoa – Savalnieks, Prenga, Balodis, Lipuscek (cpt.) – Marhiev, Panic – Odisharia, Ikaunieks, Zelenkovs – Kouadio
Rezerve: Steinbors, Vilkovs – Osuagwu, Ndjiki, Stuglis, Lemajic, Mares, Njie, Silagadze
Antrenor: Viktors Morosz

Arbitru: Ricardo de Burgos Bengoetxea (Spania)
Arbitrii asistenți: Iker De Francisco; Alfredo Rodriguez Moreno (ambii din Spania)
Arbitru de rezervă: Javier Alberola Rojas (Spania)

Arbitru VAR: Cesar Soto Grado (Spania)
Arbitru asistent VAR: Valentin Gomez (Spania)
Stadion: Arena Națională