Final incendiar pe Arena Naţională! S-a terminat FCSB-Rapid. Duel nebun între Elias Charalambous şi Marius Şumudică

Final incendiar pe Arena Naţională! S-a terminat FCSB-Rapid. Duel nebun între Elias Charalambous şi Marius Şumudică. A fost un început de partidă nebun cu ocazii mari la ambele porţi.

După 0-4 în Europa League, cu Rangers, campioana a vrut să-şi ia revanşa în Superliga. Băieţii lui Elias Charalambous au început meciul în atac.

S-a terminat FCSB-Rapid

Siegriest a fost însă de netrecut. I-a blocat pe Olaru, Şut sau Miculescu. De partea cealaltă, echipa lui Marius Şumudică putea înscrie după o gafă a apărării gazdelor. N’Jie şi Boupendza nu au putut să-l bată pe Târnovanu.

Apoi, Florin Tănase a cerut penalty, la o cădere în careu, dar Istvan Kovacs a dat doar corner. În repriza a doua, arbitrul a oprit meciul de două ori. asta din cauza petardelor aruncate în careu de către cele două galerii. Cei 40.287 spectatori prezenți în tribunele Arenei Naționale au sperat un gol care s-a lăsat aşteptat.

În minutul 82, noul intrat, Daniel Popa a ratat o ocazie uriaşă. Singur cu portarul nu a nimerit poarta. Scor final FCSB-Rapid 0-0 şi cele două echipe pierd câte două puncte în lupta pentru play-off.

FCSB – Rapid, echipele de start:

FCSB (4-3-3): Târnovanu – Crețu, Dawa, Ngezana, Radunovic – Olaru, Șut, Fl.Tănase – Băluță, Miculescu, Oct.Popescu
Rezerve: Vlad, Pantea, Panțîru, Chiricheș, M. Popescu, Ștefănescu, Edjouma, Alhassan, Phelipe, Musi, Popa, Baeten
Absenți: Daniel Bîrligea (suspendat)
Antrenor: Elias Charalambous

Rapid (3-4-3): Siegrist – Manea, Ignat, Pașcanu – Onea, Kait, Christensen, Borza – N’Jie, Boupendza, Petrila
Rezerve: Aioani, Blazek, Braun, Gojkovic, Emmers, Vulturar, Grameni, Micovschi, Pop, Hasani, Dobre, Burmaz
Absenți: Jakub Hromada (suspendat), Cristi Săpunaru (accidentat)
Antrenor: Marius Șumudică

Arbitru: Istvan Kovacs