Final incendiar pe Arena Naţională! S-a terminat FCSB-Gloria Buzău. Campioana lui Elias Charalambous a tremurat cu nou promovata

Final incendiar pe Arena Naţională! S-a terminat FCSB-Gloria Buzău. Campioana lui Elias Charalambous a tremurat cu nou promovata. Echipa roş-albastră a trăit periculos la începutul disputei, dar şi la final.

FCSB a pornit meciul de la 0-1, după un eurogol al lui Jipa, dar nu a mai ratat şansa unei victorii în Superliga.

S-a terminat FCSB-Gloria Buzău

Tînărul Jipa a marcat, după doar 5 minute, cu un şut de senzaţie. Acetsa a beneficiat şi de greşeala lui Panţîru. Fundaşul stânga a şi fost schimbat în minutul 27. Campioana lui Elias Charalambous a reuşit să egaleze după eurogolul lui Octavian Popescu din minutul 39.

Acelaşi Octavian Popescu a făcut dubla în minutul 67. Peste 7 minute s-a marcat şi golul 3. A reuşit să înscrie Daniel Bîrligea. Asta spre bucuria celor 7502 suporteri prezenţi la meci, număr oficial. Pe final a marcat şi Cestor şi finalul părea incendiar. Nu s-a mai întâmplat însă nimic. Sor final FCSB-Gloria Buzău 3-2 şi campioana are două victorii consecutive în Superliga pentru prima oară în acest sezon.

FCSB – Gloria Buzău, echipe de start

FCSB: Târnovanu – Crețu, Șut, Chiricheș, Panțîru – Alhassan, Edjouma – Ștefănescu, Olaru, Oct. Popescu – Miculescu
Rezerve: Vlad, Tănase, Bîrligea, Popa, Baeten, Băluță, Pantea, Musi, Radunovic, Luis Phelipe
Absenți: Popescu, Dawa (suspendați), Ngezana, Lixandru (accidentați)
Antrenor: Elias Charalambous

Gloria Buzău: Lazar – Ciranni, Lovric, Cestor, Diego – Canadjija, Dr. Albu – Jipa, Tavares, Ișfan – Budescu
Rezerve: Greab, Railean, Grosu, Turda, Dobroavlevici, Dumitrașcu, Akhmatov, T. Călin, Tescan, Al. Stan, Ion Gheorghe, Matos