Final incendiar pe Arena Naţională! S-a terminat FCSB-Farul. Performanţă uriaşă pentru băieţii lui Elias Charalambous

Final incendiar pe Arena Naţională! S-a terminat FCSB-Farul. Performanţă uriaşă pentru băieţii lui Elias Charalambous. Echipa roş-albastră a reuşit să câştige titlul în Superliga, cu 3 etape înaintea finalului sezonului de Superliga.

Echipa lui Elias Charalambous a dominat categoric acest sezon. Mai avea nevoie de doar un punct în acest meci pentru a-şi adjudeca titlul din punct de vedere matematic.

S-a terminat FCSB-Farul

Cei de la FCSB au dominat prima repriză a meciului, dar au marcat o singură dată. David Miculescu, atacantul de ocazie, a reuşit să înscrie în minutul 26. Apoi, în partea secundă, tot gazdele au dominat. Nu au reuşit să înscrie golul al doilea.

Chiar şi aşa, cei 29.347 de fani prezenţi pe Arena Națională, cifră oficială, au dat startul sărbătorii. Darius Olaru a scăpat singur cu portarul, dar nu a reuşit să dubleze avantajul gazdelor. De partea cealaltă, oamenii lui Gică Hagi au fost de nerecunoscut, spre disperarea antrenorului oaspeţilor. Şi totuşi, în minutul 79, Louis Munteanu a centrat perfect pentru Rivaldinho care a reuşit egalarea.

În minutul 84, gazdele au preluat, din nou, conducerea, prin reuşita lui Alexandru Băluţă. Scor final FCSB-Farul 2-1 şi băieţii lui Elias Charalambous au reuşit să ia titlul, din punct de vedere matematic. De partea cealaltă, Farul continuă lupta pentru un loc de Conference League.

FCSB – Farul, echipe de start:

FCSB: Târnovanu – Crețu, Ngezana, Dawa, Ov. Popescu – Lixandru, Șut, Olaru – Miculescu, Băluță, Oct. Popescu
Rezerve: Udrea, Vlad, Panțîru, Haruț, Pandele, Antwi, Toma, Alhassan, Popa, Radaslavescu
Antrenor: Elias Charalambous

Farul: Buzbuchi – Sîrbu, Larie, M.Popescu, Henrique – Vînă, Queiros, Grameni – Ganea, Munteanu, Andronache
Rezerve: Mușat, Grosu, Dănuleasa, Kiki, Boli, Nedelcu, Casap, N. Popescu, Deaconu, Benchaib, Rivaldinho
Antrenor: Gheorghe Hagi

Stadion: Arena Națională, București (capacitate: 55.634 locuri)
Arbitru: Marian Barbu (Făgăraș) / A1: Ferencz Tunyogi (Zalău – Sălaj) / A2: Stelian Slabu (Brașov) / Arbitru VAR: Szabolcs Kovacs (Carei – Satu Mare) / Arbitru AVAR: Vasile Marinescu (București) / R1: Cristian Moldoveanu (Sfântu Gheorghe – Covasna) / Observatori arbitri: Eduard Dumitrescu (Pitești)