Final incendiar pe Arena Naţională! S-a terminat Dinamo-FCSB. Duel nebun între Elias Charalambous şi Zeljko Kopic

Final incendiar pe Arena Naţională! S-a terminat Dinamo-FCSB. Duel nebun între Elias Charalambous şi Zeljko Kopic în Derby de România. A fost o nouă înfruntare epică în eternul derby.

Începutul partidei a fost unul foarte echilibrat. Cele două echipe nu au avut şanse la cele două porţi.

S-a terminat Dinamo-FCSB

Câinii au avut două şanse de gol în prima parte, dar nu au reuşit să şuteze pe spaţiul porţii lui Târnovanu. De partea cealaltă, oaspeţii de pe Arena Naţională au profitat de o gafă a lui Golubovic. Portarul a respins aiurea o minge pe care trebuia să o prindă. Mingea a fost recentrată şi Daniel Bîrligea a marcat cu o reluare de senzaţie, în minutul 26.

Cei 45.469 de fani, cifră oficială, au văzut un meci de luptă, fără multe ocazii de gol la cele două porţi. În prelungiri, noul intrat, Alexandru Musi a făcut 2-0 şi a închis derby-ul. Scor final Dinamo-FCSB 0-2 şi campioana obţine o victorie importantă în faţa rivalei care o urcă pe loc de play-off în Superliga.

Dinamo – FCSB, echipe de start:

DINAMO (4-3-3): Golubovic – Sivis, K. Boateng, Homawoo, Opruț – Olsen, Gnahore, Cîrjan – Milanov, Selmani, Politic (cpt.)
Rezerve: Al. Roșca – Licsandru, Soro, Abdallah, Peagu, Bani, Patriche, Caragea, Luna, Mărginean, Cr. Costin
Absenți: Bordușanu, Florescu (accidentați)
Antrenor: Zeljko Kopic

FCSB (4-3-3): Târnovanu – V. Crețu, M. Popescu, Dawa, Radunovic – Miculescu, Șut, Olaru (cpt.) – Băluță, Bîrligea, Oct. Popescu
Rezerve: A. Vlad – Panțîru, Ștefănescu, Edjouma, D. Popa, Chiricheș, Baeten, Pantea, Musi, Ngezana, Alhassan, Luis Phelipe
Absenți: Lixandru, Fl. Tănase (accidentați)
Antrenor: Elias Charalambous

Arbitru: Marian Barbu (Făgăraș)
Stadion: Arena Națională, București