Final incendiar pe Arcul de Triumf! S-a terminat Dinamo-FC Botoşani. Ce au făcut oamenii lui Zeljko Kopic

Final incendiar pe Arcul de Triumf! S-a terminat Dinamo-FC Botoşani. Ce au făcut oamenii lui Zeljko Kopic. Câinii au vrut să continue startul bun de Superliga şi să rămână pe primele locuri ale clasamentului.

Băieţii lui Zeljko Kopic au început meciul tare. Au atacat, au fost agresivi, dar nu au reuşit să marcheze repede.

S-a terminat Dinamo-FC Botoşani

De partea cealaltă, cei de la FC Botoşani au jucat slab în prima repriză. Câinii au deschis scorul în minutul 28, prin Selmani. a fost o gafă de judeţ a portarului Pap. Dinamo a făcut 2-0 în prelungirile primei părţi, dar golul lui Cîrjan a fost anulat pentru henţ.

În minutul 53, oaspeţii au avut o ocazie uriaşă. Pănoiu nu a fost în stare să nimerească poarta din 4 metri. Cei  7.021 de spectatori care au asista la meci, număr oficial, au privit faza cu sufletul la gură. În minutul 70, Dinamo şi-a dublat avantajul, pe contraatac. Dennis Politic a marcat, după o nouă greşeală a portarului Pap.

Noul intrat, Fulop a marcat pentru 2-1 în minutul 76. S-a făcut 2-2 în minutul 85. Florescu a marcat din penalty. Golubovic ieşise aiurea pe o centrare şi l-a faultat pe Kaprof. În prelungiri, Opruţ a fost eliminat, după un fault dur. Scor final Dinamo-FC Botoşani 2-2 şi câinii pierd două puncte mari în lupta pentru play-off-ul din Superliga.

Dinamo – FC Botoșani, echipe de start:

DINAMO (4-3-3): Golubovic – Sivis, Patriche (cpt.), Licsandru, Opruț – Olsen, Gnahore, Cîrjan – Soro, Selmani, Milanov
Rezerve: Al. Roșca, Al. Stoian – Pașcalău, Politic, P. Neagu, Bani, Caragea, Rotund, Amzăr, Mărginean, Cr. Costin
Antrenor: Zeljko Kopic
Absenți: Abdallah, Homawoo, Bordușanu, Florescu (accidentați)

FC BOTOȘANI (3-5-2): Pap – Sadiku, Miron (cpt.), Pavlovic – Adams, A. Ferreira, Francisco Junior, Mouaddib, Pănoiu – E. Lopez, Ongenda
Rezerve: Alin Ciobanu – Diez Salomon, Matricardi, Șeroni, Petro, Pavlovic, E. David, Ed. Florescu, Kaprof, Mitrov, Bodișteanu, L. Fulop
Antrenor: Liviu Ciobotariu