Final incendiar la Varşovia! S-a terminat Real Madrid-Atalanta. Cine a câştigat Supercupa Europei

Final incendiar la Varşovia! S-a terminat Real Madrid-Atalanta. Cine a câştigat Supercupa Europei. După o primă repriză fără goluri, partea secundă a început în forţă în Polonia, pentru primul trofeu european al sezonului.

În prima repriză cei de la Real Madrid au atacat mai mult, dar nu au avut ocazii mari. A fost doar o bară a lui Rodrygo în minutul 45.

S-a terminat Real Madrid-Atalanta

Şi cei de la Atalanta au avut o bară în minutul 25. De Roon a fost cel care a lovit stâlpul porţii madrilene. Prima ocazie a părţii secunde a fost ratată de pasalic. Courtois a scos miraculos. Apoi, cei de la Real au deschis scorul în minutul 59. Valverde a introdus mingea în poarta goală. Madrilenii şi-au dublat avantajul peste doar 9 minute. Kylian Mbappe a marcat la debutul în tricoul blanco. Scor final Real Madrid-Atalanta 2-0 şi madrilenii câştigă primul trofeu al sezonului.

Real Madrid – Atalanta, echipe de start:

REAL MADRID (4-3-3): Courtois – Carvajal (cpt.), Militao, Rudiger, F. Mendy – Valverde, Tchouameni, Bellingham – Rodrygo, Mbappe, Vinicius
Rezerve: Lunin, Fran Gonzalez – Camavinga, Modric, Guler, Endrick, Vazquez, Vallejo, Ceballos, F. Garcia, Brahim, Jacobo Ramon
Antrenor: Carlo Ancelotti

ATALANTA (3-4-1-2): Musso – Djimsiti, Hien, Kolasinac – Zappacosta, De Roon (cpt.), Ederson, Ruggeri – Pasalic – De Ketelaere, Lookman
Rezerve: Carnesecchi, Rossi – Godfrey, Sulemana, Bakker, Cassa, Palestra, Retegui, Comi, Tornaghi, Manzoni, Vavassori
Antrenor: Gian Piero Gasperini