Final incendiar la Sibiu! S-a terminat Hermannstadt-FCSB. Rezultatul, viciat de greşelile de arbitraj

Final incendiar la Sibiu! S-a terminat Hermannstadt-FCSB. Rezultatul, viciat de greşelile de arbitraj. A fost un nou meci slab în Superliga pentru campioana lui Elias Charalambous. Prima repriză a fost însă decisă de la VAR.

Echipa lui Elias Charalambous viza victoria la Sibiu după startul extrem de ezitant în actuala ediţie de Superliga.

S-a terminat Hermannstadt-FCSB

Nu au fost mari ocazii de gol în prima parte a jocului. Gazdele au marcat prin Balaure în minutul 11. Reuşita a fost anulată după un ofsaid la Chiţu. Apoi, la ultima fază a primei reprize Ngezana a marcat şi el după un corner. Acesta a fost anulat pentru un faul în atac inexistent la Florin Tănase.

În minutul 56, Murgia a reuşit să deschidă scorul pentru sibieni. asta spre bucuria celor 8.728 de spectatori care au urmărit meciul de pe stadion, număr oficial. După mai multe ocazii uriaşe ratate, FCSB a încasat şi al doilea gol. Deaconu a făcut 2-0 în prelungiri. Scor final Hermannstadt-FCSB 2-0 şi campioana e în criză, în Superliga.

Hermannstadt – FCSB, echipele de start

HERMANNSTADT: Căbuz – Oroian Găman, Ionuț Stoica, Goncalves – Ivanov – Balaure, Murgia, Biceanu, Ianis Stoica – Chițu
Rezerve: A. pop, Muțiu, Bejan, D. Iancu, Căpușă, Deaconu, Gandila, Ciubotaru, F. Luca, Neguț, Kujabi, R. Popescu
Absenți: Selimovic, Markovic (accidentați)
Antrenor: Marius Măldărășanu

FCSB: Târnovanu – Pantea, Ngezana, Dawa, Panțîru – Lixandru, Edjouma – Ștefănescu, F. Tănase, Băluță – D. Popa
Rezerve: A. Vlad, Udrea, V. Crețu, O. Popescu, Miculescu, Kiki, Chiricheș, Pandele, Radunovic, Alhassan
Absenți: Olaru (suspendat)
Antrenor: Elias Charalambous

Stadion: Municipal
Arbitru: Flueran Viorel Nicușor (Craiova). A1: Mitruţi Daniel (Craiova), A2: Filip Alexandru (Constanţa)
Arbitru VAR: Feșnic Horațiu Mircea (Cluj-Napoca). Arbitru AVAR: Ghiciulescu Raul Constantin (Lugoj)