Final incendiar la Sibiu! S-a terminat Hermannstadt – FC Botoșani. Rezultat crucial în lupta pentru evitarea retrogradării

Hermannstadt a terminat la egalitate, pe teren propriu, cu FC Botoșani, scor 1-1, în meciul contând pentru etapa a 5-a din play-out.

Elevii lui Marius Măldărășanu sunt pe prima poziție în play-out. Sibienii au 28 de puncte, unul mai mult decât Oțelul Galați. FC Botoșani este pe poziția a 8-a.

Hermannstadt – Botoșani 1-1

Sibienii au rămas în 10 oameni în minutul 24. Murgia a văzut direct cartonașul roșu pentru o intrare dură asupra lui Lopez. După ce ambele echipe au avut câteva ocazii, moldovenii au deschis scorul. În minutul 61 de Sebastian Mailat care l-a depășit pe Căbuz și a marcat în poarta goală.

Cristian Negut a restabilit egalitatea, în prelungiri, din lovitură liberă, cu piciorul drept.

Echipe de start

Hermannstadt: Căbuz – Butean, Găman, Bejan, Opruț – Balaure, Murgia, Sota Mino, Ianis Stoica – G. Iancu, Paraschiv
Rezerve: Muțiu, I. Pop, Ionuț Stoica, Antoche, Dr. Iancu, Medina, Neguț, A. Oroian, Fonseca, K. Ciubotaru, A. Jipa, Biceanu
Antrenor: Marius Măldărășanu

Botoșani: Ducan – Petro, Sadiku, Miron, Țigănașu – R. Benzar, Dican, Aldair – Florescu, E. Lopez, Mitrov
Rezerve: Kukic, Celea, Șeroni, Gligor, David, I. Filip, Fulop, Kaprof, Margiotta, Mailat, Ofosu
Antrenor: Bogdan Andone

Stadion: Municipal
Arbitru: Colţescu Sebastian (Bucureşti). A1: Tunyogi Ferencz (Zalău), A2: Constantinescu Andrei (Bucureşti)
Arbitru VAR: Kovacs Szabolcs (Carei). Arbitru AVAR: Ghiciulescu Raul Constantin (Lugoj)