Final incendiar la Sibiu! S-a terminat Corvinul-Paksi. Hunedorenii lui Florin Maxim, pas uriaş în Europa League

Final incendiar la Sibiu! S-a terminat Corvinul-Paksi. Hunedorenii lui Florin Maxim, pas uriaş în Europa League. După victoria cu 4-0 din tur, hunedorenii nu au mai jucat la fel de spectaculos.

Echipa lui Florin Maxim a jucat la 0-0 şi i-a aşteptat pe unguri, în speranţa unui contraatac norocos.

S-a terminat Corvinul-Paksi

Prima repriză a fost controlată de unguri. Corvinul a jucat pe contraatac şi a avut şanse de a marca. Pârvulescu şi Buş au avut şanse de a marca, dar nu au reuşit. Cea mai importantă fază a primei reprize a fost la poarta lui Lefter. Norbert Konyves a marcat, după ce a ridiculizat toată apărarea hunedorenilor. Băieţii lui Florin Maxim au avut noroc. Golul marcat de unguri a fost anulat după intervenţia VAR, pentru un ofsaid milimetric.

În repriza a doua, tot ungurii au fost cei care au încercat mai mult. Corvinul a continuat să apere acel categoric 4-0 din meciul tur. Până la urmă, ungurii au reuşit să deschidă scorul, dar foarte târziu. Norbert Konyves a deschis scorul abia în minutul 79.

În minutul 89, Bode a plutit peste apărarea Corvinului şi a făcut 2-0. Scor final Corvinul-Paksi 0-2, dar hunedorenii merg în turul 2 preliminar al Europa League. Acolo se vor duela cu vicecampioana Croaţiei, Rijeka.

Echipele de start Corvinul Hunedoara – Paksi:

Corvinul (4-1-4-1): Lefter – Bradu, Lică, Manolache, Iacob – Hrezdac – Lupu, Roger, Neacșa, Pîrvulescu – Buș
Rezerve: Blaga – Pop, Hergheligiu, Predică, Grigore, Mitran, Gîrbiță, Cărăruș, Chukwu, Ubbink, Chindriș, Velisar
Antrenor: Florin Maxim

Paksi (3-5-2): Szappanos – Otvos, Kinyik, Szabo – Osvath, Mezei, Vecsei, Papp, Kovacs – Hahn, Konyves
Rezerve: Simon – Balogh, Bode, Gevay, Kocsis, Lenzser, Silye, Skribek, Toth, Vas, Windecker
Antrenor: Gyorgy Bognar