Final incendiar la Sf. Gheorghe! S-a terminat Sepsi-Rapid. Probleme mari pentru Adrian Mutu

Final incendiar la Sf. Gheorghe! S-a terminat Sepsi-Rapid. Probleme mari pentru Adrian Mutu. Echipa giuleşteană este foarte aproape de a rata şi cel de-al doilea obiectiv al sezonului, după ce a fost eliminată din Cupă.

Rapidul lui Adrian Mutu nu a reuşit mare lucru la Sf.Gheorghe. A fost învinsă de codaşa play-out-ului, Sepsi.

Final incendiar la Sf. Gheorghe!

Rapidul lui Adrian Mutu pierde din viteză. Nu a reuşit să bată nici codaşa clasamentului din play-off, Sepsi. Tudorie a deschis scorul în minutul 26 al partidei. Atunci a beneficiat de o nouă gafă a lui Horaţiu Moldovan. Finalul a fost unul incendiar. Trupa lui Mutu a încercat să egaleze, dar a mai încasat un gol. Marius Ştefănescu a făcut 2-0 în minutul 86. Săpunaru putea marca în prelungiri, dar a ratat un penalty. Sepsi-Rapid 2-0 şi gazdele fac 24 de puncte. De partea cealaltă, giuleştenii au 28 de puncte. Ambele echipe rămân pe 5 şi 6 în play-off.

Sepsi OSK – Rapid, echipe de start:

SEPSI OSK (4-4-2): Niczuly – Dimitrov, Ninaj, Bălașa, Dumitrescu – Aganovic, N. Păun, J. Rodriguez, Matei – I. Gheorghe, Tudorie
Rezerve: Began – R. Ispas, M. Tamas, Francisco Junior, Ștefănescu, Achahbar, Safranko, Rondon, Papa
Absent: R. Varga (accidentat)
Antrenor: Cristiano Bergodi

RAPID (4-3-3): H. Moldovan – Onea, Săpunaru, Dr. Grigore, Morais – Emmers, Albu, Kait – Pănoiu, Dugandzic, Al. Ioniță II
Rezerve: Drăghia – Ignat, Fl. Ștefan, Crepulja, Sefer, Papeau, Ongenda, Bamgboye, Luckassen
Absent: V. Costache (accidentat)
Antrenor: Adrian Mutu

Stadion: Sepsi Arena (Sf. Gheorghe)
Arbitru: Cătălin Popa; A1: Sebastian Gheorghe; A2: Romică Bîrdeș; Arbitru VAR: Sorin Costreie; AVAR: Gabriel Sabin Stroe