Final incendiar la Sf. Gheorghe! S-a terminat Sepsi-Aktobe. Calificarea în play-off se va decide în retur

Sepsi și Aktobe au terminat la egalitate, scor 1-1, în prima manșă din turul 3 al Conference League,

Învingătoarea din această dublă va juca în play-off, pentru intrarea în grupele competiției, cu câștigătoarea dintre Bodo Glimt și Pyunik Erevan.

Sepsi a avut o primă ocazie în minutul 15. Ștefănescu a executat o lovitură liberă din partea dreaptă, pe spațiul porții, dar portarul kazahilor a respins în corner. În minutul 32, Bălașa a reluat cu capul din 6 metri puțin pe lângă poartă.

Covăsnenii au ratat o ocazie bună în minutul 55. Jucătorii lui FC Aktobe au greșit lângă careu, iar Ninaj i-a pasat lui Ștefănescu, dar portarul a respins șutul atacantului.

Oaspeții au deschis scoul în minutul 65, prin Elder Santana care a marcat cu o lovitură de cap.

Covăsnenii au presat pe final, iar în minutul 89, au egalat prin Varga.

Sepsi – Aktobe, echipe de start:

SEPSI: Niczuly – Ciobotariu, Ninaj, Bălașa, Dumtrescu – Păun, Alimi – Ștefănescu, J. Rodriguez, C. Matei – Safranko
ANTRENOR: Liviu Ciobotariu
REZERVE: Rezerve: Moldovan, Gedo, I. Gheorghe, Damașcan, Oroian, Francisco Junior, Oteliță, A. Nistor, Kallaku, Aganovic, R. Varga, Rondon

AKTOBE: Pokatilov – Kassym, Iashin, Shamko – China, Strumia, Raickovic, Tanzharikov – Baytana, E. Santana, Samorodov
ANTRENOR: Andrey Karpovich
REZERVE: Lobantsev, Rudoselskiy, Bessmertny, Gadrani, Zhumabek, Kybyray, Niangbo, Filipovic, Ghnayem, Kenessov, Izotov

Stadion: Sepsi Arena
Arbitru: Visar Kastrati (Kosovo)