Final incendiar la Ploieşti! S-a terminat Petrolul-Rapid. Echipa lui Neil Lennon, în criză

Final incendiar la Ploieşti! S-a terminat Petrolul-Rapid. Echipa lui Neil Lennon, în criză după etapa a treia din Superliga. Giuleştenii au început foarte tare disputa de pe arena Ilie Oană.

Echipa lui Neil Lennon a avut ocazii mari în primele zece minute ale disputei. Cea mai mare a fost cea a lui Burmaz care a nimerit bara din poziţie foarte bună.

S-a terminat Petrolul-Rapid

Echipa lui Neil Lennon a continuat să domine meciul şi a avut ocazii pe bandă rulantă, dar nu s-a lipit la gol. Mai mult, Petrolul a dat lovitura în minutul 31. După o centrare deviată, Berisha a reuşit să marcheze în minutul 31. Asta spre bucuria celor 7.790 de fani, cifră oficială, prezenți la meci.

Rapid a continuat să atace şi în partea secundă, dar ocaziile uriaşe de gol au  întârziat să apară. Petrolul putea să-şi dubleze avantajul pe contraatac. Grozav nu a nimerit însă poarta din poziţie bună. Lennon a schimbat sistemul, l-a introdus şi pe Săpunaru, dar jocul a continuat să fie unul slab. În minutul 87, Gojkovic i-a dat un cot lui Jyry şi a fost eliminat. Scor final Petrolul-Rapid 1-0 şi ploieştenii obţin 3 puncte uriaşe şi au 4 puncte acumulate. De partea cealaltî, giuleştenii rămân cu 2 puncte după 3 etape.

Petrolul – Rapid, echipele de start:

Petrolul: Zima – Veiga, Papp, Huja, Țicu – T. Keita, Jyry – D. Radu, Hanca, Grozav – Berisha
Rezerve: Eșanu, Bălbărău, Stănică, Tolea, Bratu, Boțogan, Mateiu, Dumitriu, Rădulescu, D. Ilie, Tudorie
Antrenor: Mehmet Topal

Rapid: Aioani – Braun, Blazek, Iacob, Ignat – Micovschi, Gojkovic, Kait, Petrila – Jambor, Burmaz
Rezerve: Ungureanu, Manea, Bădescu, Săpunaru, Borza, R. Pop, Oaidă, El Sawy, Hasani, Papeau, G. Gheorghe
Antrenor: Neil Lennon

Stadion: Ilie Oană (Ploieşti)
Arbitru: Andrei Chivulete // Asistenți: Sebastian Gheorghe, Andrei Constantinescu
Arbitru VAR: Radu Petrescu // Asistent VAR: Laszlo Bucsi