Final incendiar la Ovidiu! S-a terminat Farul – CSU Craiova. Gică Hagi a ratat, uluitor, victoria în faţa lui Costel Gâlcă

Final incendiar la Ovidiu. Farul a terminat la egalitate cu CSU Craiova scor 3-3, după ce a condus 3-0, în etapa a 9-a din play-off.

După acest rezultat, oltenii sunt pe locul 3, cu 41 de puncte, locul doi fiind ocupat de CFR Cluj cu 43 de puncte. Farul a ratat matematic șansa de a prinde barajul de Conference League.

Farul – CSU Craiova 3-3

Farul a deschis scorul în minutul 35. Ștefan Vlădoiu l-a tras de tricou pe Luca Andronache în interiorul, iar Andrei Chivulete a arătat punctul cu var. Louis Munteanu a marcat fără probleme. Oltenii parcă s-au trezit după gol și au forțat egalarea, dar scorul ar rămas neschimbat la pauză.

Același Munteanu a reușit dubla în repriza a doua, pentru ca Diogo Queiros să ducă scorul la 3-0. Alexandru Mitriță a redus din handicap după ce a marcat din lovitură de pedeapsă. Când mai era un minut din meci, Mitriță a punctat din nou.

În prelungiri, Alexandru Mitriță a fost faultat în careu și a obținut o lovitură de pedeapsă

Echipe de start

Farul: Buzbuchi – Sîrbu, M. Popescu, G. Marins, Ganea – Vînă, Queiros, Grameni – Grigoryan, L. Munteanu, Andronache
Rezerve: Mușat, Dussaut, Grosu, Dănuleasă, Boli, Nedelcu, N. Popescu, Casap, Deaconu, Al. Stoian, Doicaru, Rivaldinho
Absenți: Larie, Cojocaru, Băluță (accidentați)
Antrenor: Gheorghe Hagi
CSU Craiova: L. Popescu – Vlădoiu, Zajkov, Silva, Bancu – Al. Crețu, Anzor – Danciu, Houri, Mitriță – Ivan
Rezerve: Lazar, Cătățînă, Soii, Badelj, Ndong, Mateiu, Cîmpanu, Bana, D. Barbu, Blesa, Koljic, Markovic
Absent: Screciu, Maldonado, Baiaram (accidentați)
Antrenor: Costel Gâlcă

Arbitru: Chivulete Andrei Florin (Bucureşti). A1: Gheorghe Sebastian Eugen (Suceava), A2: Constantinescu Andrei (Bucureşti)
Arbitru VAR: Haţegan Ovidiu (Arad). Arbitru AVAR: Trandafir Cristina Mariana (Bucureşti)