Final incendiar la Ovidiu! S-a terminat Farul-CFR Cluj. Dan Petrescu nu i-a dat nicio şansă lui Gică Hagi

Final incendiar la Ovidiu! S-a terminat Farul-CFR Cluj. Dan Petrescu nu i-a dat nicio şansă lui Gică Hagi. Continuă seria rezultatelor negative pentru echipa constănţeană care nu reuşeşte să se apropie de locurile de play-off în Superliga.

Echipa lui Dan Petrescu a trecut repede peste umilinţa încasată în Conference League. A revenit în Superliga şi a obţinut un rezultat important.

S-a terminat Farul-CFR Cluj

Oamenii lui Dan Petrescu au profitat de jocul slab al celor de la Farul. Oaspeţii au reuşit să deschidă scorul în minutul 27, prin Ciprian Deac. La 10 minute de la reluare, Bolgado a dublat avantajul oaspeţilor şi părea că meciul este deja tranşat. Şi aşa a şi fost. CFR Cluj s-a apărat exact şi a arătat că în Superliga poate fi echipă de titlu. Când ajunge în Europa e mai greu chiar şi în faţa unor necunoscuţi precum Pafos.

În minutul 80, Doicaru putea reduce din diferenţă, dar şutul său a lovit doar bara. Korenica a marcat şi el în prelungiri. Scor final Farul-CFR Cluj 0-3 şi gazdele încasează a trei înfrângere acasă în acest debut de Superliga. De partea cealaltă, echipa din Gruia urcă serios în clasament şi ajunge pe locul 3.

Farul – CFR Cluj, echipe de start

Farul: Buzbuchi – M. Popescu, Bălașa, Marins, Cr. Ganea – Vînă, Dican, Grameni – Iancu, Rivaldinho, Grigoryan
Rezerve: Ducan, Buta, Sîrbu, Dănuleasă, N. Popescu, Radalsavescu, Casap, Merloi, Doicaru, Alibec, Al. Stoian, Ciobanu
Antrenor: Gheorghe Hagi

CFR Cluj: M. Popa – Mogoș, Bolgado, Abeid, Rocha – Fica, Djokovic, Păun – Deac, L. Munteanu, Kamara
Rezerve: Hindrich, Camora, Iacob, Gyorgy, Boben, Artean, R. Filip, Tachtsidis, Nkololo, Korenica, Bîrligea, Michael
Antrenor: Dan Petrescu