Final incendiar la Oradea! S-a terminat UTA-Dinamo. Ce au făcut băieţii lui Ovidiu Burcă

Final incendiar la Oradea! S-a terminat UTA-Dinamo. S-a aflat ce au făcut băieţii lui Ovidiu Burcă. A fost un meci nebun, pe teren neutru care a avut un final cu multe şanse de a marca pentru ambele echipe.

UTA-Dinamo a fost un adevărat derby al retrogradării în Superliga. Băieţii lui Ovidiu Burcă au deschis scorul repede.

S-a terminat UTA-Dinamo

UTA-Dinamo a fost un meci dominat de starea proastă a gazonului de la Oradea. Băieţii lui Ovidiu Burcă au deschis repede scorul. Denis Politic a deschis scorul după o acţiune personală a lui Denis Politic. Cei 7400 de fani prezenţi la meci au sperat că UTA să-şi revină.

Elevii lui Mircea Rednic au egalat înaintea pauzei. Micovshi a marcat în minutul 41. În partea a doua, UTA a încercat, dar tot Dinamo a avut mai multe şanse. Cea mai mare, a lui Gregorio, din final.

În prelungiri, Homawoo a pus mâna pe minge în careu, iar Freitas a marcat din penalty. S-a terminat UTA-Dinamo 2-1 şi arădenii se apropie la trei puncte de play-off. De partea cealaltă, Dinamo rămâne pe loc direct retrogradabil. Are deja 10 meciuri fără victorie.

UTA – Dinamo, echipe de start:

UTA (3-4-3): Fl. Iacob (cpt.) – Conte, Stolnik, Dumitrașcu – Căpușă, Cr. Mihai, Freitas, Fabry – Micovschi, Luckassen, Ofosu
Rezerve: Kucher – Carp, Diogo Rodrigues, Omondi, Stahl, R. Pop, Iurasciuc, Cooper, Marku
Antrenor. Mircea Rednic

DINAMO (4-3-3): Golubovic – Cr. Costin, Lucas Alves (cpt.), Homawoo, Amzăr – N. Roșu, Bena, Ilic – Ghezali, Abdallah, Politic
Rezerve: Began – De Moura, I. Roșu, Gregorio, Larrucea, Iglesias, Bani, Patriche, R. Grigore
Antrenor: Ovidiu Burcă

Arbitru: Andrei Moroiță (Ploiești) / A1: Ciprian Danșa (Satu Mare) / A2: Alexandru Vodă (Alba Iulia) / Arbitru VAR: George Găman (Craiova) / Arbitru AVAR: Ionel Valentin Dumitru (Gherghița – Prahova) / R1: Florin Andrei (Târgu Mureș) / Observator arbitri: Aron Huzu (Sibiu)
Stadion: „Iuliu Bodola”, Oradea