Final incendiar la Munchen! S-a terminat Spania-Franţa. Echipa care s-a calificat în finala EURO 2024 / Foto

Final incendiar la Munchen! S-a terminat Spania-Franţa. Echipa care s-a calificat în finala EURO 2024. A fost o semifinală care a început într-un mod extrem de spectaculos. S-a marcat pe bandă rulantă în prima parte a înfruntării.

Spania pornea ca favorită, mai ales după jocul foarte bun prestat până acum la EURO 2024. Ibericii au avut însă un start de joc de coşmar.

S-a terminat Spania-Franţa

Franţa a început meciul în stil mare. A reuşit să deschidă scorul după doar 8 minute. A marcat Kolo Muani. A fost primul gol marcat din acţiune de francezi la acest turneu final. Avantajul oamenilor lui Didier Deschamps nu a durat însă prea mult.

Yamal a marcat cu un şut de senzaţie, de la distanţă, în minutul 21. Iureşul iberic a continuat şi s-a marcat şi al doilea gol. Dani Olmo a făcut 2-1 peste doar 4 minute. În repriza secundă, francezii nu au mai reuşit să întoarcă scorul. Mbappe a fost modest, chiar şi fără mască. Scor final Spania-Franţa 2-1 şi ibericii sunt în finala EURO 2024. Acolo vor juca împotriva învingătoarei din meciul dintre Anglia şi Olanda.

Spania – Franța, echipele de start

Spania: Unai Simon – Navas, Nacho, Laporte, Cucurella – Fabian, Rodri, Olmo – Yamal, Morata, Nico Williams
Rezerve: Raya, Remiro, Vivian, Merino, Joselu, Ferran, Oyarzabal, Grimaldo, Baena, Zubimendi, Fermin, Ayoze
Selecționer: Luis de la Fuente

Franța: Maignan – Kounde, Upamecano, Saliba, T. Hernandez – Kante, Tchouameni, Rabiot – Dembele, Kolo Muani, Mbappe
Rezerve: Samba, Areola, Pavard, Mendy, Camavinga, Griezmann, Giroud, M. Thuram, Zaire-Emery, Fofana, Coman, Clauss, Konate, Barcola
Selecționer: Didier Deschamps

Stadion: Allianz Arena (Munchen)
Arbitru: Slavko Vincic // Asistenți: Tomaz Kancncik Andraz Kovacic (Slovenia)
Arbitru VAR: Nejc Kajtazovic (Slovenia) / Asistenț VAR: Paolo Valeri, Massimiliano Irrati (Italia)