Final incendiar la Leipzig! S-a terminat Portugalia – Cehia. Ce a făcut naţionala lui Cristiano Ronaldo la debutul EURO 2024

Final incendiar la Leipzig! S-a terminat Portugalia – Cehia. Ce a făcut naţionala lui Cristiano Ronaldo la debutul EURO 2024. A fost un meci extrem de dificil pentru lusitani, consideraţi printre favoriţi la trofeu.

Cristiano Ronaldo a fost, din nou, titular, la EURO 2024, deşi se credea că va fi rezervă. Cehia s-a dovedit însă o nucă tare.

S-a terminat Portugalia – Cehia

Portugalia lui Cristiano Ronaldo a dominat categoric prima repriză. A avut 73% posesie, 9-1 raportul șuturilor, 3-0 al execuțiilor cadrate. Nu au reuşit însă să marcheze. Pe finalul primei reprize, ăn minutul 38, Rafael Leao a căzut la marginea careului advers, după un duel cu Tomas Soucek.

Arbitrul Marco Guida nu a stat pe gânduri și i-a acordat cartonașul galben lui Leao, considerând că acesta a simulat! Ronaldo s-a dus „glonț” la arbitru pentru a-i cere explicaţii, dar nu avea ce să mai schimbe.

În repriza secundă au apărut şi golurile. Mai întâi, Provod a prins un şut fabulos cu care a deschis scorul în minutul 62. Cehii se apăraseră cu toate liniile, dar au reuşit să marcheze la primul şut pe poartă. După doar 6 minute, lusitanii au egalat. Portarul Stanek a bâlbâit o minge care s-a lovit de Hranac şi a intrat în poartă.

În minutul 87, Jota a marcat, dar golul său a fost anulat. Asta pentru că s-a semnalizat un ofsaid la Cristiano Ronaldo. Până la urmă, lusitanii au marcat în prelungiri. Noul intrat, Francisco Conceicao a reuşit să înscrie golul victoriei. Scor final Portugalia-Cehia 2-1 şi lusitanii pornesc cu 3 puncte EURO 2024. Turcii sunt însă liderii grupei, după ce au învins cu 3-1 Georgia.

Portugalia – Cehia, echipe de start:

PORTUGALIA (3-5-2): D. Costa – Dalot, Pepe, R. Dias – Cancelo, B. Silva, B. Fernandes, Vitinha, N. Mendes – Ronaldo (cpt.), R. Leao
Rezerve: R. Patricio, Jose Sa – N. Semedo, Palhinha, G. Ramos, Felix, Danilo, G. Inacio, J. Neves, M. Nunes, R. Neves, Jota, A. Silva, P. Neto, F. Conceicao
Selecționer: Roberto Martinez

CEHIA (3-5-2): Stanek – Holes, Hranac, Krejci – Coufal, Sulc, Soucek (cpt.), Provod, Doudera – Kuchta, Schick
Rezerve: Kovar, Jaros – Zima, Vitik, Barak, Sevcik, Hlozek, Chytil, D. Jurasek, Cerny, Chory, Lingr, Cerv, Vlcek, M. Jurasek
Selecționer: Ivan Hasek

Stadion: „Red Bull Arena”, Leipzig
Arbitru: Marco Guida (Italia)